Med – zázračná medicína
Liečivé účinky medu sú nám známe už od stredoveku, kde ich poznali už starí Babylončania, Egypťania, Gréci a Rimania ešte predtým, ako nastúpila moderná medicína.
Ako je už dnes vedecky potvrdené, tajnou prísadou tohto prírodného zázraku je antimikrobiálna aktivita včelieho medu. Med tak zabraňuje v rastu a rozmnožovaniu širokého spektra mikroorganizmov. Obsahuje dôležité uhľohydráty, hroznový a ovocný cukor, sladový cukor, proteíny, organické kyseliny a mliečny cukor. Veľkým prínosom sú vitamíny, predovšetkým rady B, enzýmy, minerály a stopové prvky.
Táto zázračná medicína prináša úľavu pri žalúdočných problémoch, gestroenteritíde a hnačke. Je vedecky dokázané, že niektoré druhy medu zabíjajú až 9 druhov baktérii. Jednou z nich je aj nebezpečná baktéria Helicobacter pylori, ktorá spôsobuje žalúdočné bolesti a dvanástnikové vredy. V domácnostiach sa hlavne využíva proti kašľu, upchanému nosu, nočnému pomočovaniu detí a nespavosti.
Med sa odporúča skladovať pri teplote 15˚ v suchých a tmavých miestnostiach. Pri zohrievaní by sa nemal vystavovať teplote vyššej ako 40˚, pretože dochádza k strate cenných látok.