Pyramída a jej magická sila

May 19, 2017
May 19, 2017

pyramidaMáte problémy, cítite sa mizerne, potrebovali by ste duchovnú útechu alebo telesne pookriať? Navštívte pyramídu. Nie, neposielame vás na výlet do Egypta. Nabádame vás, aby ste skúsili využiť energiu z vesmíru. Zástancovia liečenia či relaxácie v pyramíde oceňujú jej komplexné pôsobenie na celý ľudský organizmus. V pyramíde sa nelieči len konkrétna časť tela, ale celok, vyrovnávajú sa energie, pôsobenie je hlboké a trvalé.

Už staré civilizácie vedeli oceniť účinky pyramidálnych stavieb, ktoré dokážu usmerňovať energie z vesmíru. Tá je najsilnejšia približne v jednej tretine výšky pyramídy, v oblasti tzv. kráľovskej komory, čo je vlastne stred pyramídy. Podľa mnohých je pyramída jednoduchý stroj, ktorý dokáže pracovať s vesmírnou energiou a je na ľuďoch, aby túto vlastnosť dokázali využiť.

Najväčšia pyramída na Zemi stojí v Egypte a je to jeden zo siedmich pôvodných divov sveta a zároveň jediný, ktorý nepoznáme iba z legiend, ale ktorý skutočne stojí. Nazýva sa Veľká Cheopsova pyramída a dodnes udivuje svojou mohutnosťou a precíznosťou stavby. Nadšenci pyramíd jej pripisujú zázračné vlastnosti, hovoria o energetických poliach, ktoré má každý predmet, ktorý je vo vnútri stavby, pričom sa toto pole vonku neprejavuje. Energia je orientovaná v smere sever-juh a naviazaná na magnetické pole Zeme. Vo vnútri sa udrží stála teplota. Nečudo, že ľudia začali napodobovať znalosti starých Egypťanov a stavať podobné pyramídy, aby dosiahli podobné účinky, aké má veľká pyramída v Egypte.

Nie je dôležité, či je pyramída veľká alebo malá, dôležité je, ako správne je postavená. Pyramída je najsilnejší tvarový žiarič, žiadny iný tvar nedosahuje také účinky ako pyramída. Cheopsovu pyramídu si doma na záhrade nepostavíte, môžete sa ňou však inšpirovať. Pre jednu osobu na meditáciu alebo liečenie postačí aj pyramída vo výške človeka. Pyramída musí byť umiestnená tak, aby dôsledne rešpektovala svetové strany (strany základne musia presne smerovať na juh, sever, východ, západ), mala by byť vycentrovaná do vodorovnej polohy a musí mať presný tvar. Vtedy sa môžu najlepšie prejaviť jej účinky. Nie je ani podstatné, z čoho je urobená, môže to byť plast, látka, drevo, otázny je kov. Sú ľudia, ktorí si pochvaľujú pyramídu z hliníka, ale väčšina odporúča vyhnúť sa kovovým častiam, použiť napríklad drevo. Vnútro pyramídy je vyčistené od elektrosmogu, takže svoj mobil si do nej neberte, zbytočne by ste si ho tam opäť zanášali. Dĺžka strany pyramídy sa vypočíta podľa jej výšky. Výšku treba vynásobiť polovicou čísla pí (pí je približne 3,14). Čiže pyramída s dvojmetrovou výškou by mala mať dĺžku jednej strany 3,14 metra. Slávna Cheopsova pyramída má výšku približne 146 metrov a stranu základne 230 metrov.

Pobyt v pyramíde vnímajú ľudia rôzne. Niekomu slúži ako miesto na relaxáciu, dokáže si v nej dobre oddýchnuť, pociťuje pokoj, harmóniu a prílev čerstvej energie, využíva ju ako životobudič. Vychádzajú z pyramídy osviežení. Sú ľudia, ktorí považujú pyramídu za ideálne miesto pre meditáciu, kde sa vedia prepojiť s vesmírnou energiou, zharmonizovať sa, otvoriť si hlavu novým myšlienkam a pustiť uzdu svojej tvorivosti. No a sú ľudia, ktorí hovoria o priaznivom účinku na svoje zdravie – zmiernenie bolestí, ústup chronických problémov, odstránenie migrény, prílev energie, doplnenie životného optimizmu. V Rusku, kde sú liečebné pyramídy veľmi populárne, pozorovali zlepšenie krvného tlaku, oslabenie vírusov aj baktérií a chorôb, ktoré s nimi súvisia, regeneráciu, priaznivý vplyv na pokožku tela, tlmenie depresívnych nálad a priaznivý vplyv na liečenie závislostí rôzneho druhu.

Pyramída pôsobí na každého individuálnym spôsobom, takže by si mal sám určiť dĺžku pobytu v nej. Niektorí v nej strávia štvrťhodinu, iní aj niekoľko hodín. Dôležité je, ako sa človek cíti, ako na neho pôsobí. Niektorí ľudia s vyššou citlivosťou môžu pobyt v nej vnímať aj nepríjemne. Väčšina však ocení relaxačné a liečivé účinky pyramídy – mali by počítať najmenej s polhodinou až hodinou pobytu vo vnútri. To je čas, počas ktorého sa už prejavia účinky pyramídy. Je to zároveň dostatočne dlhý čas na oddych, na získanie odstupu od všedných starostí a na eliminovanie rušivých podnetov, s ktorými sa denne stretávame. Odporúča sa návštevy pyramídy opakovať, ideálne je, ak si na to nájdete pravidelný čas. Sila pyramídy sa dá využiť aj v menších rozmeroch, napríklad zavesením nad posteľ, nad stoličku.

časopis magická žena

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

Amazonit vám dodá nádej

April 20, 2017
April 20, 2017

amazonitJe ako pohladenie, hebké a príjemné, ktoré vás upokojí, dodá vám pocit bezpečia a umocní pocity dôvery. Zaženie strach z budúcnosti, dodá vám odvahu jej čeliť a nádej, že všetko dopadne tak, ako si to predstavujete. Amazonit je symbolom priateľstva, vzájomného porozumenia a pohody. Umocňuje empatiu, zvyšuje citové vnemy a šíri okolo seba pozitívnu náladu. Vyrovnáva hladinu, tíši emócie a dokáže eliminovať prudké zmeny nálad. Umožní ľuďom nájsť samých seba, vyjasniť si, čo chcú, čo je pre nich najlepšie a akou cestou by sa mali vydať. Pomáha prijímať rozhodnutia, ktoré výrazne ovplyvnia váš život a eliminuje strach z dôsledkov týchto krokov. Udržuje v rovnováhe energie. Spája sa s ním radosť zo života, zaháňa smútok v duši a posilňuje vieru v pekné zajtrajšky. Je vhodným spoločníkom pre kreatívnych ľudí, ktorí používajú tvorivosť pri svojej práci.

Pre podnikateľov znamená prosperitu, pre ostatných hojnosť. Pre šťastie ho používajú aj niektorí hráči, aby im pomohol v hre. Podporuje zdravé sebavedomie, myslenie, intelekt a dokáže vám vnuknúť kreatívne myšlienky. Pomáha ich potom pretaviť do podoby, aby ich lepšie pochopili aj iní ľudia. Je užitočný pri komunikácii, podporuje tímovú spoluprácu a vie utužiť kolektív. Dokáže pomôcť pri stanovení cieľov a zvyšuje motiváciu do tohto cieľa aj dokráčať.

Amazonit je odroda mikroklinu (živca) modro-zelenej, zelenej alebo smaragdovozelenej farby s prímesami rubídia. Svoje meno dostal podľa jedného z nálezísk v povodí rieky Amazonky. Jeho zelenú farbu kedysi pripisovali obsahu medi, pretože prímesi medi často vytvárajú tieto odtiene, ale nové výskumy hovoria o tom, že za jeho farbu môže malé množstvo olova a vody v živci.

V liečiteľstve používajú tento kameň ako prostriedok, ktorý prináša pokoj, podporuje organizmus, urýchľuje uzdravenie a uľahčuje regeneráciu. Používa sa tiež ako antidepresívum. Liečitelia ho odporúčajú aj ľuďom, ktorí trpia AIDS. Má však široké možnosti uplatnenia – nervová sústava a jej poruchy, mozog, srdce, pľúca, štítna žľaza, hrdlo, pečeň. Takisto ho využívajú pri problémoch so stuhnutým svalstvom, najmä v oblasti krku a chrbtice. Často si ho berú so sebou ľudia, trpiaci migrénami. V podobe elixíru si ho dávajú ľudia trpiaci osteoporózou alebo tí, ktorým chýba vápnik. Vidieť ho aj v pôrodniciach, kde si ho berú ženy, ktoré veria, že im pomôže zmierniť pôrodné bolesti.

Využíva sa tiež na odblokovanie elektromagnetického smogu – či už v podobe napríklad náramku na ruke alebo ako samostatný kameň, umiestnený medzi žiaričom a konkrétnou osobou. Podobne pôsobí aj proti geopatogénnym zónam.

časopis magická žena

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

Dýchanie, ktoré lieči

March 13, 2017
March 13, 2017

dychanie_216486085Od malička, keď sa prvýkrát nadýchneme, pracujú naše pľúca na tom, aby sme fungovali tak, ako máme. Pracujú, až kým nepríde náš posledný dych a výdych. Neustále. Napriek tomu veľa ľudí nevie správne dýchať. Pritom význam správneho dýchania poznáme už oddávna. Na cvičeniach jogy ako prvé začínate s dýchaním. Joga považuje správne dýchanie za základ, ktorí zabezpečí harmóniu a posilní telo i ducha. Ale joga si predsa len vyžaduje čas, sústredenosť a správnu techniku – na to nemá každý čas. Existuje však recept, ktorý si síce tiež vyžaduje vašu snahu, ale dá sa využiť kedykoľvek a kdekoľvek. Nájdete ho pod názvom vedomé dýchanie.

Vaše telo potrebuje kyslík. Najmä mozog je jeho veľkým spotrebiteľom. Miliardy mozgových buniek ho spotrebujú viac, keď sa potrebujete na niečo sústrediť. Ak budete správne dýchať, dýchanie ho dodá dostatok. Ak nie, tak sa nedivte, že aj vaše reakcie budú ospalé. Bez kyslíka mozog pracovať nemôže. Práve preto je dýchanie a správna činnosť srdca taká dôležitá – pumpuje krv do mozgu a tým mu zabezpečuje dostatok kyslíka. Ale nie je to len mozog, celé telo potrebuje, aby bolo zásobované kyslíkom.

Jednou z najlepších ciest, akou to môžete dosiahnuť, je hlboké dýchanie. Také, aby ste pri hlbokom nádychu priam cítili, ako sa do vás vlieva energia  a sila, a pri výdychu túto energiu zase vysielali zo seba von. Takto to radí napríklad Jack Angel v knihe Samoliečenie. Radí vám tiež, by ste si pri tom pohodlne ľahli a sústredili sa na dýchanie. Pri nádychu čo najviac roztiahnite brucho a hrudník, aby ste sa priam naplnili vzduchom. Precvičte si všetky dýchacie svaly, ktoré len máte. Pri výdychu zase brucho hrudník stiahnite, ako sa len dá. Je to akási energetická očista – mali by ste podľa Angela cítiť, ako sa zbavujete energetického odpadu. Takéto hlboké dýchanie by malo obnoviť rovnováhu celého organizmu a podporiť tok liečivých energií.

Zlepšenie dýchania sa prejaví zlepšením vašej kondície. Ak dýchate nepravidelne a plytko, nerobíte dobre. Pri hlbokom dýchaní do seba dostanete viac ako 50 litrov vzduchu. Pri plytkom dýchaní je to päťkrát menej. Pri hlbokom dýchaní vám stačí nadýchnuť sa približne pätnásťkrát za minútu. Pri nepravidelnom dýchaní to je oveľa viac. Vôbec nie je za vlasy pritiahnuté, keď budete počuť, že obyčajný vzduch nám dodáva silu a energiu. Niektoré orientálne filozofie hovoria o tom, že človek má počas života určený počet vdychov a výdychov. Keď dýchate pomaly a zhlboka, vyčerpáte si svoj prídel neskôr, než keď sa nadýchnete veľakrát, ale zle.

Správne dýchanie ordinujú lekári nielen ako liečbu na choroby, ale aj ako prevenciu. Stále platí to, čo sme sa učili ešte na základnej škole. Dýchame nosom, nie otvorenými ústami. Nesprávne dýchanie vám môže spôsobiť ďalšie problémy – keď už nič iné, tak si neprecvičujeme medzirebrové i ďalšie svaly.

Správne hlboké dýchanie upokojuje. Zbaví vás stresu, upokojí myseľ, dostane vás do stavu, že čas okolo vás sa zdanlivo spomalí. Venujte tento čas relaxu či meditácii. Prospeje to vašej psychickej i fyzickej podobe viac než čokoľvek iné. Pritom je to zadarmo – nemusí vám to naordinovať žiadny lekár a nepotrebujete na to nijaký recept. Nájdite si vhodnú polohu, môže to byť poležiačky, môžete sa pohodlne posadiť, podľa toho, ako vám to vyhovuje. Dôležité je, aby to bola poloha pohodlná, aby ste sa sústredili na dýchanie a nie na to, či vás niečo neomína a niekde netlačí.

Nie je dôležité len to, ako dýchate, ale aj to, čo dýchate. Preto by ste si mali rezervovať čas na výlet do prírody, niekam, kde je čistý vzduch. Taký, ktorý priam vonia “čerstvosťou”, o ktorom môžete povedať, že lieči sám o sebe, aj keby ste nemali drahé rozbory vzduchu. Taký, v ktorom sa vám voľne dýcha a cítite, že z vás padá to, čo vás ťažilo a prináša vám úľavu.

Tak neváhajte – poďte si zadýchať, nie sa zadýchať…

časopis magická žena

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

Focusing terapia – práca s pocitmi

February 10, 2017
February 10, 2017

focusing_457511662Často býva ťažké porozumieť iným ľuďom, ale niekedy človek nedokáže porozumieť ani len sebe. Vyznať sa vo svojom vnútri, chápať, čo sa s vami deje, uvedomiť si, z čoho pramenia vaše pocity, čo vás trápi, čo vám prospieva a čo vám škodí – to je cesta k tomu, aby ste si našli svoje miesto v súčasnom svete.

 Focusing terapia je jednou z foriem psychoterapie, ktorá pracuje s vlastnými pocitmi človeka. Váš pocit je reakcia na to, čo sa okolo vás deje. Človek je počas dňa zavalený mnohými podnetmi, niektoré vníma vedome, iné podvedome, ale ovplyvňujú ho. Pôsobia na jeho zdravie, na jeho náladu. Preto je dôležité, aby vedel pochopiť, čo mu jeho pocity hovoria, nedusiť ich v sebe, ale akceptovať ich, vnímať posolstvo, ktoré prinášajú. Zároveň je možné tieto pocity “manažovať”, aby sa odstránili prípadné negatívne následky, ktoré by mohli mať. Metódu focusingu (zaostrovania) zaviedol do praxe americký psychoterapeut a filozof Eugene T. Gendlin. Nadviazal na prácu Carla Rogersa, ktorého bol žiakom.

 Stáva sa, že máte nejaké pocity, ktoré nedokážete jednoducho identifikovať, neviete povedať, z čoho vychádzajú, ale sú dostatočne intenzívne, aby ste ich mohli len tak ignorovať. Napríklad dosiahnete nejaký cieľ, ktorý ste chceli, ale nemáte pocit víťazstva, skôr rozpakov. Alebo idete na cestu a stále máte pocit, že vám niečo chýba. Jednou z možností je tento pocit hodiť za hlavu, ale to neznamená, že zmizne. Inou možnosťou je zaostriť na neho pozornosť, rozpitvať ho, snažiť sa pochopiť odkiaľ pochádza. Nebrániť sa mu, prijať ho, pochopiť ho – a nakoniec možno zistíme, že pocit sa posunul inam. Vo focusingu nie je záujem pocity zaplašiť a vygumovať ich zo života, ale spoznať ich, akceptovať a niekam ich posunúť.

 Focusing je o pocitoch, ktoré sa len ťažko dajú konkrétne popísať, aj keď ich intenzívne prežívame. To, čo nevedia vyjadriť slová, dokáže interpretovať naše vnútro. Je to silný pocit, často to býva pocit zložitý, občas ťaživý. Focusingom ho môžeme podrobne skúmať, čo nám môže pomôcť pri rozhodovaní. Tieto rozhodnutia bývajú intuitívne, ako keby za vás nerozhodoval rozum, ale srdce. Jednoducho niekedy cítite, ktoré rozhodnutie je správne a ktoré by ste radšej nemali skúšať.

 Ľudia, ktorí sa focusingom zaoberajú, hovoria, že človek, ktorý pochopí sám seba a vlastné pocity, má potom lepšie vzťahy s inými ľuďmi. Je tolerantnejší a viac chápe iných ľudí a situácie, ktoré prežívajú. Preto sa focusing odporúča pre povolania ako sociálni pracovníci, lekári, sestričky či učitelia. Sú to pracovníci, ktorí sa denne stretávajú s emóciami, pozitívnymi aj negatívnymi, a ktorí sa potrebujú naučiť ich zvládať.

 Metódu focusingu sa najlepšie naučíte u skúseného lektora, ktorý sa touto metódou zaoberá. Väčšinou sa pracuje v skupinách. Potom je už oveľa jednoduchšie pracovať s touto metódou osamote.

 Pri focusingu zvyčajne prejdeme šiestimi krokmi. Pri prvom ide o vyčistenie vnútorného priestoru, keď si uvedomíme, čo nás práve v tomto momente trápi. Môže to byť zmes pocitov, viacero problémov. Druhý krok je nájsť ten najdôležitejší pocit. Ten, ktorý vás najviac páli. Musíme ho vybrať spomedzi ostatných pocitov a pozerať sa na neho s odstupom. Tretí krok je uchopenie tohto pocitu. Popísať ho, predstaviť si ho, nájsť nejaké výstižné vyjadrenie, ktoré ho charakterizuje. Štvrtý krok je rezonovanie – overenie si, či ste ten pocit v predošlom kroku dostatočne vystihli. Piaty krok je kladenie otázok. Pýtajte sa, čo je na tomto pocite zvláštne, čo je zlé, čo by bolo treba urobiť… Odpovede by ste mali čerpať práve z tohto pocitu, on sám by vás mal k nej priviesť. Šiesty krok je prijatie – akceptujte to, čo sa na konci z pocitu vykľulo.

 Focusing je o hľadaní a nachádzaní odpovedí vo svojom vlastnom vnútornom svete zapojením telesného vedomia. Nie sú to emócie, ale vnútorný pocit, ktorý človek dokáže vnímať. Skúste to.

časopis magická žena

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

Tichá a svätá… ako je to vo svete?

December 20, 2016
December 20, 2016

vanoce_511398544Tichá noc, svätá noc, všetko spí, všetko sní… Vianoce sú sviatky pokoja a mieru, Silvester patrí oslavám, Nový rok ich následkom. Takto to máme zariadené u nás, ale je to tak aj vo svete? Ako trávia tieto dni ľudia na iných kontinentoch, čo oslavujú podobne ako my, čo ignorujú a čo majú navyše? Pozrite sa s nami nielen za hranice všedných dní, ale aj za hranice našich kultúrnych zvykov. Viete čo napríklad v takom Mexiku znamená pastorelas?

Mexiko je ďaleká krajina, ale ich zvyky nie sú až také vzdialené. Počas obdobia “posadas” od 15. decembra do 24. decembra si Mexičania pripomínajú putovanie Jozefa a tehotnej Márie do Betlehema – tí dlho hľadali nocľah, až sa zložili v maštali. “Pastorelas” sú zase divadelné skeče, ktoré hranou formou opisujú putovanie pastierov za Betlehemskou hviezdou a teda aj za malým Ježiškom. Na začiatku dostanú od anjela správu, že sa narodil Ježiš Kristus. Pastieri sa vydajú na cestu, na ktorej ich pokúša diabol a chce ich zviesť z cesty. Odolajú mu a dostanú sa až do Betlehema. V pastorelas nadšene vystupujú profesionáli i amatéri, sú to hry plné improvizácie, žartov, prekáračiek, posmeškov, k slovu príde i tequila, aj láska…

Mexiko je úzko späté s Pannou Máriou. Práve Panna Mária Guadalupská je patrónkou krajiny (a od roku 1945 patrónkou celej Ameriky). V 16. storočí sa zjavila miestnemu indiánovi a jeho prostredníctvom požiadala biskupa, aby jej tu postavil kostol. Biskup neveril a chcel nejaké znamenie. Znamenie dostal. Indián mu priniesol ruže – pričom vtedy všade mrzlo. Indián ruže vysypal pred biskupom na zem a na plášti, v ktorom ich mal zabalené, sa zrazu vytvoril obraz Panny Márie. Biskup dal okamžite na mieste zjavenia postaviť kostol. Tento obraz je dodnes jednou z najvzácnejších mexických cenností a úctivo sa mu klania celá Latinská Amerika.

 Mexičania si na Vianoce doprajú morčacie mäso, namiesto kapra, ktorého jeme u nás, je treska a radi si dzobnú z množstva obložených mís. Musia počas osláv dlho vydržať hore – aj deti dostávajú darčeky až o polnoci. V Mexiku sú vianočné sviatky viac veselé než tiché – to je ten južanský temperament.

S Mexikom sa spája aj kvet, ktorý veľmi dobre poznáme – Vianočná ruža. Je to domovská krajina tejto krásnej rastliny. Paradoxne, kvety má veľmi nenápadné. To, čo ako kvet vyzerá – a čo nás láka najčastejšie jasnočervenou farbou, ale aj žltou či bielou – sú listene. Pre nás je Vianočná ruža exotický kvet konca roka, blížiacich sa sviatkov. V Mexiku je to bežný krík.

Vianoce? Nákupná horúčka

V Číne v pomere k množstvu ľudí nie je veľa kresťanov, kedysi dokonca bývali Vianoce zakázané a čínski kresťania ich oslavovali doma v súkromí. Čína je však veľkou obchodnou veľmocou a obchodník vždy vie vycítiť, na čom sa dá zarobiť. Takže dnes sú vianočné sviatky a najmä vianočné nakupovanie obrovským biznisom. Číňania radi nakupujú a tak sa netreba čudovať, že im obchody vychádzajú v ústrety. Nájdete tu všetko – od množstva vianočnej výzdoby, cez Santa Clausa a jeho soby, až po otravné verklíkovanie piesne Jingle Bells (Roľničky). Neodolal ani čínsky prezident, ktorý pred piatimi rokmi počas návštevy Fínska (ešte ako viceprezident) navštívil aj chatu Joulupukkiho – fínskeho Santa Clausa.

Číňania podľahli západnej konzumnej kultúre ľahko a radi – nakoniec, veľké množstvo západného spotrebného tovaru sa vyrába práve v Číne. Na vidieku to necítiť, ale v mestách, kde žije rozmáhajúca sa stredná trieda, to žije. Deň narodenia malého Ježiška je veľmi dobrý dôvod, aby moderná “zlatá” mládež vyrazila za zábavou. Ani v Číne sa nedá hovoriť o tichej noci, veď to treba poriadne roztočiť.

Vianočnému ošiaľu neunikli ani ďalšie priemyselné štáty v oblasti – Štedrý deň sa oslavuje aj v Japonsku, aj v Južnej Kórei, ktorá má svoju verziu Santa Clausa, oblečeného nie do červených šiat, ale do modrých. Santa Haraboji je očakávaný najmä deťmi, pretože im nosí darčeky.

Filipíny sú spolu s Východným Timorom jediné dve krajiny v Ázii, ktoré majú silné zastúpenie kresťanov medzi svojou populáciou. Filipíny majú suverénne najdlhšie vianočné obdobie na svete. Začína sa už v septembri. U nás vtedy o Vianociach ešte ani len nechyrujeme, aj keď sa naše reťazce snažia posúvať vianočnú sezónu stále bližšie k letu. Samotné Vianoce na Filipínach nie sú na ľade, ale na blate – teploty bez problémov prekročia tridsiatky. Vonku trópy – tak si ten sneh treba primyslieť.

O obchode je to aj v krajinách Perzského zálivu. Do Dubaja sa dokonca lieta na vianočné nákupy, najväčší obchodný dom sveta Dubai Mall tesne pred Vianocami ponúka obrovské množstvo zliav a keď dobre nakúpite, môžete sa aj okúpať v teplej morskej vode. Ak chcete zažiť aj zimnú atmosféru, môžete si ísť zalyžovať do krytého lyžiarskeho areálu Ski Dubai. Tam si snehu, aj keď umelého, môžete užiť do sýtosti.

Ako to vyzerá u chladných Severanov?

Vo Švédsku sa to podstatné odohráva od 13. decembra, keď majú sviatok Lucie. Švédi majú od tohto dňa množstvo Lucií – volia sa ich, v malých dedinkách, vo veľkých mestách, majú aj svoju národnú Luciu. A Lucie sa potom ujmú svojej vlády, pričom im pomáhajú škriatkovia – jultomtar. Často vám ponúknu pepparkakor, tradičný švédsky zázvorový keks. Možno ho už poznáte – z predajní Ikea. Švédsko je severská krajina a tak nemôžete očakávať v predvianočnom období veľa svetla – neskoro sa rozvidní, skoro sa stmieva. Preto sú vyzdobené mestá svetielkami nielen krásne, ale aj užitočné – budete vidieť na cestu. Ak vám bude zima, môžete sa zahriať glöggom (nájdete ho aj v iných škandinávskych krajinách). Je to varené víno s výraznou príchuťou korenia. Čo sa týka jedla, milovníci rýb zajasajú. Na sviatočnom stole ich nájdete neúrekom. Švédi a ryby jednoducho idú dohromady. Na nosenie darčekov majú Švédi tajuplného vianočného mužíčka, ktorý sa volá Jultomte. U nás to musí zvládnuť Ježiško…

V Nórsku môžete mať na sviatočnom stole okrem rýb napríklad aj bravčové či jahňacie rebrá. Dary deťom prinesie Julenissen, často aj osobne. Nie je potom potrebné deťom vysvetľovať, odkiaľ sa zrazu pod stromčekom darčeky objavili. Nóri sú v niečom podobní Čechom a Slovákom, tiež milujú film Tri oriešky pre Popolušku. Prvý sviatok vianočný venujú Nóri návšteve kostola, na Štefana sa zvyčajne rozprúdi bujará zábava.

Na Islande sa zase miešajú kresťanské tradície s mytológiou z pohanského obdobia. Jeden z príbehov hovorí o trinástich vianočných mužíkoch (jólasveinar). Sú to deti zlého obra a zlej obryne – každý z nich je poriadny lotrík, ktorý rád ľuďom škodí. Na konci roka si to však chcú zrejme vyžehliť. Trinásť dní pred Vianocami schádzajú z hôr medzi ľudí a dávajú deťom drobné darčeky. Každý deň prichádza len jeden a tak sa deti na Islande môžu tešiť, že si ráno vo svojej ponožke za oknom nájdu drobný darček.

Vo Fínsku nosí darčeky Joulupukki, čo je fínska obdoba Santa Clausa. Má svoj príbytok v Laponsku a nesnaží sa do domu vliezť komínom. Príde, zaklope na dvere a spýta sa: “Sú tu nejaké poslušné deti?” Samozrejme, je ich tam plno a sú len poslušné.

V Dánsku zase majú tradičné vianočné pivo Julebryg. Dospelí nedočkavo čakajú na deň, kedy sa začína čapovať, pretože k sviatkom jednoznačne patrí. Na slávnostnej večeri si môžete pochutiť na pečenej kačici či husi alebo si môžete dať z pečeného bravčového. V ryžovej kaši s posekanými mandľami, ktorá sa podáva ako dezert, býva aj jedna celá mandľa. Kto si ju nájde, zožne slávu, obdiv a možno dostane aj nejaký darček. Deti dostávajú darčeky od Julemanda, ktorý má zázračné sane ťahané deviatimi sobmi. Ak nepríde osobne, tak darčeky spod stromčeka porozdávajú samotné deti – vyberú si jedno spomedzi seba.

V meste Betlehem…

Vianoce a advent, ktorý im predchádza, patria medzi najvýznamnejšie kresťanské sviatky. Ako to vyzerá v samotnom Betleheme, ktoré je rodiskom Ježiša Krista? Betlehem sa nachádza na Západnom brehu Jordánu, niekoľko kilometrov od Jeruzalema. V súčasnosti má približne 30-tisíc obyvateľov. V meste sa nachádza Chrám Narodenia Pána, ktorý je postavený presne tam, kde sa narodil Ježiš. Ide o najstarší kresťanský kostol, ktorý doteraz funguje, jeho stavba sa začala v roku 327. Od roku 2012 je kostol súčasťou Svetového dedičstva UNESCO.

Ako to v Betleheme vyzerá 24. decembra? Napoludnie sa začína procesia, na ktorú prichádzajú tisíce kresťanov z celého sveta. Na Námestí jasličiek pred chrámom je vtedy veľmi veľa ľudí, vianočné sviatky pripomína aj vyzdobený vianočný strom. V sprievode pochoduje veľa hudobníkov, znejú bubny, ale aj ostrý zvuk gájd – je to pripomienka, že do roku 1948 bola Palestína pod britskou správou.

Z Betlehema pochádza aj Betlehemské svetlo, ktoré pred Vianocami odpália z plamienku, ktorý horí v Chráme narodenia. Odtiaľto potom putuje do celého sveta a skauti ho prinášajú k ľuďom. V tomto roku doputuje Betlehemské svetlo letecky do Viedne v sobotu 12. decembra a odtiaľ sa dostane aj na Slovensko. O deň neskôr, v nedeľu 13. decembra, slovenskí skauti odovzdajú svetlo prezidentovi Slovenskej republiky Andrejovi Kiskovi a v rovnaký deň ho dajú aj poľským kolegom. Dňa 19. decembra, čo je posledná sobota pred Štedrým dňom, začne svetlo svoju cestu po Slovensku. Skauti ho vlakmi rozvezú do približne 300 miest na Slovensku, aby sa dostalo aj medzi ľudí.

Nemusíte mať svetielko z Betlehemu, aby ste v sebe zažali slávnostnú atmosféru. Potrebujete len čisté srdce a dobrú vôľu. Pripomeňte si tých, ktorí tu boli – a už zostali len v spomienkach. Spomeňte si na ľudí, ktorých máte radi – a ktorí nie sú pri vás. Otvorte svoje srdce ľuďom, ktorých máte okolo seba a zaželajte im všetko najlepšie. Prichádza čas, keď sa môžu stať zázraky – a vy môžete byť ich súčasťou.

časopis magická žena

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

vanoce_511398544

Síra pohlcuje negatívne emócie

November 24, 2016
November 24, 2016

sira_354022151Síra nemá práve najlepšiu povesť. Spôsobili to rozprávky, v ktorých každý čert smrdel sírou a peklom. Ak má síra niečo spoločné s čertami, tak nanajvýš to, že je až čertovsky dobrá na pohlcovanie negatívnych energií. Síra zvládne vygumovať všetko negatívne a odstrániť prekážky, ktoré sa vám stavajú do cesty. S jej pomocou môžete osekať negatívne emócie, upokojiť výbušnú situáciu, odstrániť napätie a uvoľniť atmosféru. Poskytne vám motiváciu a dostatočnú tvrdohlavosť na to, aby ste dokončili, čo ste začali. Vie zvýrazniť vaše schopnosti a odhaliť také, ktoré aj pred vami predtým zostávali skryté.

Síra podporuje fantáziu, nemá rada rutinu, mení zabehané spôsoby myslenia a umocňuje kreativitu. Ak chcete zmenu, ale vaše vnútro sa búri, nechce ju, dokáže vám pomôcť tento odpor prekonať.

 Síra ako minerál má typickú žltú farbu v rôznych odtieňoch. Je to priehľadný alebo priesvitný kameň, vytvára kryštáliky alebo tabuľky. Môže byť v podobe prášku. V prírode sa často vyskytuje v oblastiach, ktoré sú vulkanicky aktívne, prípadne pri výrone horúcich minerálnych vôd. Každý výbuch sopky vyvrhne do ovzdušia množstvo síry, ale aj človek má podiel na emisiách sírových zlúčenín, napríklad z automobilovej dopravy. So sírou sa stretnete napríklad aj pri strieľaní silvestrovskej pyrotechniky, v ktorej sa používa. Síru však dostaneme do seba aj pri jedle – býva v potravinách, ktoré obsahujú veľa bielkovín, napríklad v syroch. Každá bunka ľudského tela obsahuje síru. Pozor – síra ako taká je jedovatá, treba s ňou narábať opatrne, nie je určená na vnútorné používanie. Síra, ktorá sa dostane do ľudského tela, sa tam dostáva prirodzeným spôsobom.

Síra a sulfidy, ktoré tvorí, sa často používajú v medicíne napríklad v podobe kúpeľov v prípade reumatikov, ľudí s alergiami a kožnými chorobami (psoriáza). Sírne kúpele priaznivo pôsobia na kĺby a spojivové tkanivá. Síra podporuje tvorbu kalogénu a keratínu, ktoré pomáhajú regenerovať kosti i pokožku. Dobre to poznajú aj návštevníci našich známych kúpeľov ako sú Piešťany, Smrdáky, Trenčianske Teplice či Dudince. Nemusíte však navštíviť priamo kúpele – je možné pripraviť si kúpeľ s niektorou prísadou, ktorá obsahuje aj síru. Síra sa tiež využíva pri respiračných ochoreniach alebo astme. Niekedy sa označuje ako minerál krásy, lebo podporuje zdravie vlasov a nechtov, na ktorých si najmä ženy dávajú veľmi záležať.

  časopis magická žena

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

Mágia živlov

November 11, 2016
November 11, 2016

 

zivly_270136595Sú štyri základné živly, ktoré v tej či onej podobe môžeme nájsť v rôznych magických textoch, náboženstvách či filozofiách. Ide o oheň, vodu, zem a vzduch. Sú to základne kamene nášho sveta, ktoré svojou energiou prestupujú do všetkého, čo je okolo nás. Každá neživá aj živá súčasť sveta sa skladá z viacerých živlov, sú však v rôznom pomere. Veľkosťou tohto pomeru nakoniec ovplyvňujú konečný výsledok.

OHEŇ

Je to živel plný emócií, sily a temperamentu. Je v ňom vášeň, zápal za vec, spontánnosť a neskrotnosť. Povahou je to cholerik. Je to mužsský živel. Patrí k nemu jas, pohyb aj jemnosť. Zo znamení zvieratníka k nemu patria Barani, Levy a Strelci. Charakterizuje ich rozhodnosť, ale aj netrpezlivosť, výbušnosť, sú kotlíkom emócií, ktoré môžu kedykoľvek vybuchnúť. Je fakt, že ohnivých ľudí je ťažké prehliadnuť. Šíria okolo seba optimizmus, niekedy až prehnaný, je ich všade plno, dokážu sa presadiť a ukázať v každej spoločnosti. Ich sebavedomie je vysoké, niekedy však nevedia odhadnúť, kam až siahajú ich možnosti a na čo vlastne majú ešte sily. Teší ich obdiv ostatných, ale občas nevedia rozoznať, kto to myslí úprimne a kto sa im snaží zalíškať. V prípade problémov sa im postavia čelom, ale keď precenia svoje možnosti, dokážu veľmi rýchlo zhasnúť. Reálne problémy sa často snažia zlikvidovať silou, ale to nebýva vždy dobré riešenie. Môžu sa dostať do slepej uličky, kde sa im minú sily alebo sa budú vybíjať v nezmyselných súbojoch, ktoré nikam nepovedú. Dá sa spoľahnúť na ich odvahu, apelovať na ich hrdosť, rozčúliť útokom na ich samoľúbosť a upokojiť prísľubom, že nabudúce bude všetko lepšie.

VODA

Je to živel, ktorý vie súcitiť s ostatnými, dokáže upokojiť situáciu, hľadá kompromis a pokoj. Povahou je flegmatik. Je to ženský živel. Patrí k nemu tma, pohyb a hustota. Zo znamení zvieratníka k nemu patria Raky, Škorpióny a Ryby. Dokážu byť pokojným prístavom pre ľudí, ktorí pokoj hľadajú. Majú vzácnu vlastnosť nájsť riešenia, ktoré sú kompromisné, pri ktorých má každý pocit, že dostal to, čo si zaslúžil. Vedia, čo povedať, aby dosiahli svoje, ale nejdú na to hrubou silou. Dokážu presvedčiť ostatných, že ich riešenie je správne. Ak získajú k niekomu pevnú citovú väzbu, snažia sa ho ochrániť pred všetkým zlým, upokojiť výbušné povahy, rozveseliť melancholikov a krotiť netrpezlivosť sangvinikov. Ich duša je hlboká ako voda a niektorí ľudia ich dokážu veľmi raniť, aj keď to vodné znamenia navonok nepriznajú. K ľuďom, s ktorými si nesadli, bývajú chladní. Aj keby sa snažili byť milí, vyznelo by to v ich podaní falošne. Rozbúrené city vedia bravúrne skrývať, ale nakoniec sa vždy niečím prezradia – napríklad prehnanou starostlivosťou o objekt svojho záujmu.  Sú skromní, ale poteší ich, ak niekto dokáže oceniť to, čo robia. Pod tlakom robia chyby, ale snažia sa ich čo najskôr napraviť a poučiť sa z nich.

ZEM

Je to živel, ktorý sa na svet pozerá realisticky a prakticky, zastáva konzervatívne názory, drží sa pri zemi. Povahou je melancholik. Je to ženský živel. Patrí k nemu tma, hustota a pokoj. Zo znamení zvieratníka k nemu patria Býky, Panny, Kozorožce. Ich riešenia sú praktické, ich kroky predvídateľné, pretože sa snažia hrať na istotu. Do rizika idú vtedy, keď majú niečo v zálohe, miesto, kam by sa mohli stiahnuť alebo niekoho, kto by ich dokázal podržať. Sú pilierom domova, udržujú oheň v rodinnom krbe a môžete pri nich zažiť pocit istoty – pocit domova. Potrebujú stabilitu. Aj keď ju prinášajú pre iných, sami môžu byť zraniteľnejší viac, než sa na prvý pohľad zdá. Chvíľu im trvá, kým sa pohnú, kým sa pre niečo rozhodnú, ale potom je ich rozhodnutie zvyčajne pevné. Neradi opúšťajú vychodené chodníčky, na dobrodružstvo ich síce nalákate, ale také, kde majú istotu, že na konci ich nečaká nejaké zásadné prekvapenie. Chcú mať všetko naplánované dopredu, aby sa mohli o svoj plán oprieť ako o stenu. Zmeny na poslednú chvíľu akceptujú vtedy, keď ich dokážu mať aspoň ako-tak pod kontrolou. K ich duši treba najskôr preniknúť, až potom sa vám otvoria. Musia vám najskôr dôverovať, až potom vás pustia do 13. komnaty.

VZDUCH

Je to živel, ktorý je aktívny, zvedavý, hľadajúci voľnosť a slobodu, často vetroplach. Má veľa záujmov. Povahou je sangvinik. Je to mužský živel. Patrí k nemu tma, pohyb a jemnosť. Zo znamení zvieratníka k nemu patria Blíženci, Váhy, Vodnári. Myslí im to – a vedia o tom. Sú sebavedomí, otvorení, priateľskí, ale aj roztržití a povrchní. Majú radi, keď ich iní chvália. V prípade kritiky sa vedia o svoje videnie sveta sporiť, aj v prípade, že nemajú pravdu. Zamračená tvár však u nich dlho nevydrží, rýchlo to hodia za hlavu a opäť majú úsmev na tvári. Majú dar reči, vedia ľudí okúzliť, ale občas im chýba akčnosť. Vedia pekne hovoriť o tom, čo by robili, ale nakoniec to za nich musia spraviť iní. Sú plní energie – niekto ju vybíja v cestovaní, iný v športe, ďalší v umení a niektorí len v bežnej zábave. Majú svoje vízie, ale každodenná tvrdá práca nie je pre nich. Vďaka ich povahe im však niektoré veci padajú do lona samé, takže si možno ani neuvedomujú, že iní sa na tom poriadne nadreli. Sú nevypočítateľní, plní prekvapení. Čo dnes platilo, zajtra už platiť nemusí. Majú však zmysel pre rodinu a zodpovednosť, len im treba povinnosti ušiť priamo na mieru. Tam, kde sa môžu hrať pri práci, vykonajú veľa roboty.

 časopis magická žena

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

Čo hovoria naše ruky

September 8, 2016
September 8, 2016

ruky_66060247Keď sa stretnete s druhým človekom, určite si všímate, ako vyzerá, ako na vás pôsobí. Zaznamenáte tvár, určite oči, vlasy, postavu. Je však jedna časť tela, ktorú poznávate nielen pohľadom, ale tiež dotykom – a to často aj v prípade cudzích ľudí. Je to ruka. Podanie ruky je tradičným obradom privítania sa nielen známych, ale aj cudzích ľudí. A je to práve ruka, ktorá vám o tom druhom človeku môže veľa povedať.

Existujú štyri základné typy ľudských rúk, ktoré môže priradiť k štyrom základným živlom. Ľudia však nie sú vyrábaní podľa jednotnej šablóny. Preto typickú ruku, ktorá by sa hodila presne na ten-ktorý typ, nebude jednoduché nájsť. Väčšinou je to mix, ktorý preberá viaceré znaky viacerých typov.

Ruka Zeme

Táto ruka je hranatá, má štvorcový tvar a krátke prsty. Výrazných čiar na nej nie je veľa, nebývajú komplikované. Jej nositelia sú zemité typy, ktoré preferujú jednoduchosť a praktickosť. Sú spoľahliví a vytrvalí, máločo ich prekvapí – a keď už, tak to nesú veľmi pokojne. Často pracujú manuálne, čo na ruke zanechá stopy. Je tvrdá, vypracovaná a pevná. Rovnako pevné bývajú aj ich zásady, neradi menia to, čo funguje, aj pri tom, čo nefunguje, ich treba trochu popohnať. Môžete sa na nich spoľahnúť, vedia, čo majú spraviť a keď sa do toho pustia, urobia to dobre. Ich prednosťou nie je rýchlosť, ale vytrvalosť. Dávajú prednosť poriadku a pevným pravidlám, improvizácia nie je nič pre nich. Ich povaha je priam ukotvená v zemi, preto majú radi prírodu, hory, vidiek – všetko, čo je stále. Preto aj ich názory bývajú skôr konzervatívne. Dokážu si vybudovať autoritu. Ľudia, ktorých majú radi, sa cítia byť v bezpečí. Poskytujú svojim blízkym pocit tepla rodinného krbu, okolo ktorého vládne pokoj a pohoda. Sú všestranní, vedia zo všetkého trošku, takže ich máločo prekvapí. Aj keď sú skôr do voza, než do koča, neurobia vám hanbu ani počas plesovej sezóny – akurát sa v nóbl spoločnosti nebudú cítiť celkom dobre. Ich konanie je rozvážne, vedia, že je lepšie dvakrát merať a raz strihať. Nie sú to dynamickí lídri, ale spoľahliví pracanti, ktorých by každý chcel mať vo svojom tíme.

Ruka Vzduchu

Táto ruka je hranatá, trojuholníkovitá, jej nositeľ má dlhé štíhlejšie prsty. Nachádza sa na nej množstvo drobných línií. Majú ju ľudia bystrí, rýchli a netrpezliví. Sú ako vietor, ktorý je chvíľu tu a chvíľu tam. Aj ruka je jemná a suchá. Ich najväčšia prednosť sa nachádza v ich hlave – intelektuálne čnejú veľmi vysoko. Sú zvedaví, otvorení novým myšlienkam, vedia oceniť dobrý nápad a ľudí, ktorí ho presadzujú. Občas to preháňajú so snívaním a kladú si nereálne ciele, ale aspoň ich má čo motivovať. Sú nestáli, ich nálada je premenlivá, dokážu rýchlo zmeniť svoje názory podľa známeho “kam vietor, tam plášť”. Neboja sa experimentovať, ani v práci, ani v láske. Dokážu prezentovať svoje myšlienky atraktívnym spôsobom, a zaujať tak ostatných. Nepúšťajte sa s nimi do debaty, ak nemáte nepriestrelné argumenty. Navyše, dokážu vás “prečítať”, odhaliť vašu motiváciu, pričom oni zostávajú pred vami zahalení plášťom tajomstva. Ovládajú umenie manipulácie, preto by ste si mali dať pozor, keď niečo nadšene presadzujú. Dokážu hrať divadielko – nielen pred ostatnými, ale aj sami pred sebou. Sú priam studnicou nápadov, vedia ich chrliť jeden za druhým, ale málokedy im zostane čas, aby ich realizovali – to prenechajú iným. Dokážu vhodne skĺbiť rozum a intuíciu, priam neznášajú rutinnú prácu. Často nevedia, čo chcú a keď niečo začnú, nie vždy to dokončia.

Ruka Vody

Táto ruka je obdĺžniková, tvarom pripomína vajíčko, má dlhé prsty. Na ruke môžeme nájsť množstvo jemných čiar. Býva vlhká a jemná. Jej nositelia sú často náladoví, ale keď ich dobre spoznáte a pochopíte, budete vedieť, čo na nich platí. Tí, ktorí ich nepoznajú, môžu byť zmätení zmenou ich nálady alebo tým, že zrazu urobia niečo neočakávané. Za normálnych okolností sú spoľahliví a citliví – ak hľadáte u niekoho pochopenie, tak u nich ho určite nájdete. Občas treba usmerniť ich energiu, najmä keď stratia pôdu pod nohami. Vtedy sa potrebujú o niekoho oprieť, aby im opäť dodal stratenú sebadôveru. Tam, kde sa cítia dobre, vhodne zapadnú, vedia sa skvele prispôsobiť. Keď vedia, že niekam patria, pozitívne sa to prejaví aj na ich výkonnosti, uvoľní to ich tvorivosť aj intuíciu a dodá motiváciu. Pozor však na kritiku, keď im budete niečo vyčítať, môžu sa stiahnuť do ulity a bude dlho trvať, kým ich z nej opäť dostanete von. Majú zmysel pre detail, len im treba občas pripomenúť, že termíny sú termíny a babrať sa s nepodstatnými záležitosťami by sa mali niekedy inokedy. V mnohých veciach sú idealisti, vzdialení od reálneho sveta, čo z nich občas v bežnom živote robí nepraktických ľudí. Vďačne preto prijmú pomoc od niekoho, kto sa vyzná. Majú však dobrý vkus, preto zase dokážu poradiť tým, ktorí sú síce praktickí, ale nie noblesní.

Ruka Ohňa

Táto ruka je podlhovastá, sú na nej krátke prsty. Na dlani je niekoľko výrazných línií. Ruka býva horúca, tak ako oheň, ktorí v nich horí. Jej nositelia potrebujú mať pocit slobody, zmeny. Je v nich ukrytá veľká energia a mnoho emócií, takže občas vybuchnú ako sopka. Zákazmi u nich docielite opak, môžu vám dokonca robiť schválnosti. Nuda ich poriadne nudí, sú prví, ktorí privítajú zmeny, aj keby neboli v ich prospech. Sú mimoriadne aktívni, ale každý oheň (okrem večného) raz dohorí a pre nich to platí tiež – po veľkom výkone musí zákonite prísť oddych, inak hrozí kolaps. Sú vášniví a vedia to dať poriadne najavo. Všade je ich plno, pretože sú to zvyčajne extroverti, ktorí majú radi svoje publikum. Sú ctižiadostiví, majú pred sebou vysoké méty a darí sa im kráčať smerom k nim. Ak dokráčajú až na vrchol, môžu byť opojení mocou tak, že nevnímajú rozumné pripomienky. Keď sa im však nepodarí dosiahnuť cieľ, frustrácia môže byť veľká. Zvyčajne ich to nezlomí a dokážu ako Fénix vstať z popola. Niekedy bývajú však aj ľahkomyseľní – ich energia im otvorí cestu až k cieľu, ale ich nadšenie rýchlo vyprchá. Potom to jednoducho vzdajú – a začnú sa zaoberať niečím iným. Snažia sa žiť naplno, vtedy sú vo svojom živle, ale býva ťažké prispôsobiť sa ich tempu. Často im treba pripomínať, že existujú popri nich aj ostatní, ktorí nestíhajú, a že by mali spomaliť.

 časopis magická žena

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

Veštecké karty. Ako nájsť tie správne?

August 23, 2016
August 23, 2016

tarot_2088287322Niekedy hľadáte v živote odpovede na otázky, a nedostávate ich. Šípite, že niekde odpovede sú, ale nedajú sa získať v našom materiálnom svete. Vtedy sa človek obracia k svetu duchovnému, hľadá v ňom nádej, pochopenie či návod ako ďalej. Občas potrebuje len náznak, poštuchnutie, drobnú radu, ktorá mu otvorí oči a ukáže, kadiaľ sa má vybrať a čoho sa má vyvarovať. Váš život je jedinečný, vy ste jedinečný človek, takže nemôžete čakať, že riešenia, ktoré fungujú u iných, budú stopercentne fungovať aj u vás. Odpoveď na túto neistotu môžete hľadať práve veštením, len musíte vedieť, ako sa pýtať. Na to, aby ste mohli klásť otázky a dostávať na ne odpovede, existuje veľa spôsobov, viaceré sme preberali v predošlých číslach Magickej ženy. Tentoraz sa vrátime k vešteckým kartám. Aké sú vhodné? Ktoré by ste si mali vybrať, keď si chcete vyveštiť budúcnosť?

V prvom rade treba zopakovať to, čo pripomíname vždy pri veštení. Karty, minca, kyvadlo, guľa – to všetko sú len prostriedky, aby ste sa spojili s vyššími sférami. Dôležitá je osoba, ktorá veští, nie spôsob, akým to robí, ani pomôcky, s ktorými pracuje. Práve ona musí byť schopná “čítať” informácie a vnímať energie, ktoré ich prinášajú. Ďalej si treba uvedomiť, že osud je jedna vec a slobodná vôľa človeka druhá. Ste to práve vy, kto nakoniec bude mať v rukách váš vlastný život, kto z možností, ktoré dostáva, vyberie tú pravú. A pozor – môžete sa pri tom aj pomýliť. Vždy to však nakoniec bude vaše rozhodnutie, ktoré ovplyvní váš život.

Na výklad pomocou kariet sa najčastejšie používajú tarotové karty. Klasické tarotové karty majú dlhú históriu, obostretú tajomstvami a legendami. Pôvodne slúžili zrejme na zábavu. Neskôr sa tarotové karty rozšírili v okultnom prostredí. Kariet je spolu 78. Kariet veľkej arkány je 22 a malej arkány 56, tie sú rozdelené do štyroch skupín. Aj ďalšie karty sú zvyčajne určitou modifikáciou tarotových kariet. Karty veľkej arkány ste už určite videli alebo o nich počuli – sú to tie známe karty ako Blázon, Obesenec, Smrť, ale aj Láska, Slnko či Mesiac. Povieme si o nich nabudúce.

Ďalším populárnym kartami sú Anjelské karty. Sú aj karty Archanjelov. Slúžia na to, aby ste mohli pomocou nich hovoriť s anjelmi, ktorí nás strážia. Dokážu nám poradiť, len im treba položiť otázku, na ktorú chceme vedieť odpoveď. Často ponúkaným balíčkom je set 44 kariet, ktoré nám sprostredkujú radu anjelov v našej konkrétnej situácii.

Často sa používajú aj Cigánske karty. Kočujúci Cigáni a Cigánky boli preslávení veštením. Ľudia ich predpovediam verili – čo vyveštila Cigánka, to sa naozaj stane, tradovalo sa. Okrem iného používali pri veštení aj karty, ktoré si sami vytvárali. Pôvodne vychádzali z tarotových kariet veľkej arkány, ale pridali k nim ďalšie dve karty, takže ich spolu bolo 24. Neskôr sa ich počet rozšíril na 36, ale existujú aj ďalšie verzie s ešte väčším počtom kariet. Ako aj u iných kariet – nie je až také dôležité, koľko ich je, ale akým spôsobom ich vyložíte.

Na veštenie nemusíte používať špeciálne karty, stačia aj také, ktoré sa zvyčajne používajú na hru bežných kartových hier. V prvom rade sú to sedmové karty, ale môžete použiť aj žolíkové karty. Musíte si potom k jednotlivým farbám priradiť symboliku, potom ich môžete používať ako keby to boli špeciálne veštecké karty.

Sú ľudia, ktorí si pri veštení pomáhajú aj takzvanými Zenerovými kartami. Zenerove karty sú zvyčajne používané na iný účel než na veštenie, ale vždy záleží len na človeku, ktorý karty vykladá, aký význam im priradí. Zenerove karty majú len päť výrazných symbolov, v balíčku je ich zvyčajne 25. Používajú sa na jednoduchšie veštenie, kde nežiadame komplexné odpovede, ale skôr odpovede typu áno, nie a možno.

Existujú aj špeciálne typy kariet, ktoré sa venujú nejakej tématike, napríklad karty s vílami, psychické karty a podobne. Tieto špeciálne karty sa takisto dajú využiť na veštenie, význam jednotlivých kariet si však treba naštudovať priamo z nich, nemajú univerzálnejšiu platnosť ako v prípade tarotov. Niektoré sú vytvorené viac pre zábavu, než pre seriózne veštenie.

Pamätajte si však to základné – do svojej budúcnosti máte čo hovoriť aj vy, karty vám, len môžu pomôcť sa zorientovať.

časopis magická žena

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

Čaro anjelských sviečok

August 16, 2016
August 16, 2016

anjelske svieckyVeľa ľudí verí, že nad nimi bdie ich anjel strážny a sú tu s nami aj ďalší anjeli a majstri, ktorí ľuďom pomáhajú, aj keď ich nevidíme. Spájajú sa s nimi rôznymi spôsobmi, jednou z možností je aj prostredníctvom anjelských sviečok. Zvyčajne ide o ručne vyrábané sviečky, ktoré sú nabité energiou a pôsobia na ľudí, ktorí sú v miestnosti, kde sviečka horí.

Ak sa chceme spojiť s anjelmi prostredníctvom sviečky, mali by sme si ju zapáliť v miestnosti, kde je pokoj, kde sa môžeme uvoľniť. Zavoláme si anjela, ktorého chceme osloviť a požiadame ho o pomoc. Potom sa mu poďakujeme. Vnímajme plameň horiacej sviečky, pociťujme energiu, ktorú zo seba vydáva. Nemali by sme sa ponáhľať, mali by sme si na to vyhradiť aspoň polhodinu. Ezoterické obchody predávajú rôzne druhy anjelských sviečok, z ktorých si môžeme vybrať, mnohé sú venované konkrétnym anjelom. Zopár z nich vám predstavíme.

Michael
Archanjel Michael nás dokáže ochrániť, poskytne nám útočisko, zbaví nás strachu a dodá vnútornú silu, ochráni nás pred negatívnou energiou, čistí priestor i energie, uvoľňuje karmické bloky.

Gabriel
Archanjel Gabriel pomáha tvorivým ľuďom, podporuje kreativitu, inovácie, ukazuje cestu, po ktorej by sme mali kráčať. Pomáha deťom a matkám, zbavuje vás úzkosti, prináša pokoj. Pomáha s komunikáciou.

Rafael
Archanjel Rafael má liečiteľské schopnosti, dokáže odstraňovať nerovnováhu, odbúrava stres, odháňa čierne myšlienky, harmonizuje energie v celom tele. Stojí pri lekároch, liečiteľoch i cestovateľoch.

Zadkiel
Archanjel Zadkiel dokáže odpúšťať, má súcit, vyznačuje sa toleranciou a je spravodlivý. Zároveň je anjelom zmeny, prináša prosperitu, zvyšuje sebadôveru, umožňuje utriediť si myšlienky. Podporuje pamäť.

Uriel
Archanjel Uriel je anjel zjednotenia, spája telo aj ducha. Učí nás odpútať sa od toho, čo je materiálne a prejsť k tomu, čo je duchovné. Pomôže nám pri realizácii našich plánov, mení sny na skutočnosť. Vnáša svetlo tam, kde je tma.

Azrael
Archanjel Azrael pomáha ľuďom, ktorí skončili svoju púť na tomto svete a odchádzajú, aj pozostalým prekonať ich smútok. Stojí pri terapeutoch a duchovných učiteľoch.

Metatron
Archanjel Metatron pomáha pri hľadaní životného poslania, karmickej očiste, zbavuje ľudí strachu z minulosti, prítomnosti aj budúcnosti, otvára ľudské srdcia, je mostom medzi božským a ľudským.

Ariel
Archanjel Ariel zabezpečuje spojenie človeka s prírodou, bdie nad našou planétou, rieši záležitosti týkajúce sa životného prostredia. Vie byť nápomocný aj zvieratám, aj ľuďom.

Jofiel
Archanjel Jofiel je tu pre umelcov a tvorivé profesie, pomáha im nájsť ich múzu, inšpiráciu a krásu. Podporuje učenie, múdrosť, umožní lepšie chápať lekcie, ktoré vám život dáva.

Haniel
Archanjel Haniel vám pomôže s duševnou rovnováhou, rozptýli pochybnosti, ktoré v sebe nosíte. Oslovte ho, ak hľadáte milosť a mier vo svojej duši, môže vás sprevádzať na dôležitých stretnutiach.

Chamuel
Archanjel Chamuel vám vráti nádej, pridá radosť, harmonizuje všetky vzťahy. Pomáha nám nájsť orientáciu a zamerať sa na to, čo je v živote dôležité. Odstraňuje nedorozumenia, prináša odpovede na otázky.

Jeremiel
Archanjel Jeremiel vám umožní vidieť svetlé stránky života, rozbehnúť nové začiatky a naštartovať pozitívne zmeny vo vašom živote. Vie pomôcť pri prorockých víziách.

časopis magická žena

 

Ak máte záujem objednať si Anjelské sviečky, môžete tak urobiť v pracovný deň od 9:00 – 16:00 hod. na tel. číslach:

0902 939 460 pre Slovenskú republiku:

 +421 255 711 855  pre Českú republiku

Cena: 16 € s DPH/1ks. + poštovné a balné

Poštovné pre Slovenskú republiku : 3,15 €

Poštovné pre Českú republiku : 4 €

Objednávateľ zaplatí za objednaný tovar dobierkou pri preberaní zásielky.

 V ponuke sú nasledovné sviečky:

 Sviečka Archanjela Michaela

Sviečka Archanjela Rafaela

Sviečka Archanjela Gabriela

Copyright © 2018 ivestenie.sk  ·  Mediatex, s.r.o.  ·  Autorské práva  ·  Kontakt