Archive for month: June, 2015

Pravidlo úspechu

June 30, 2015
June 30, 2015

 

Všimli ste si niekedy, čo vám prináša úspech? Z čoho vám plynie najviac peňazí? Kde míňate najviac času? Možno by ste aj sami zistili, že 20 percent z toho, čo robíte, vám prináša 80 percent výsledkov. Toto pravidlo sformuloval taliansky ekonóm Vilfredo Pareto a preto sa nazýva Paretov princíp. Jeho využitie vám môže zabezpečiť, že budete fungovať efektívnejšie ako doteraz.

Veľa ľudí dokáže plytvať svojím časom, a keď sa už rozhýbu, venujú sa nepodstatným záležitostiam. Namiesto toho, aby najskôr urobili to, čo je dôležité, zaoberajú sa podružnými vecami. Môže to pôsobiť efektne, ale nie efektívne. Uplatnenie Paretovho princípu by znamenalo pre nich výrazné zvýšenie výkonnosti a tým aj profitu, ktorý z toho plynie.

Teoretik blahobytu

Pareto bol taliansky ekonóm a sociológ. Položil základy koncepcie spoločenských vied, najmä svojou teóriou blahobytu a cirkulácie elít. Pôsobil na univerzite vo švajčiarskom meste Lausanne, kde analyzoval správanie spotrebiteľov a skúmal rozdeľovanie vzácnych statkov v rámci spoločnosti. Začiatkom dvadsiateho storočia publikoval teóriu ekonomického optima. Definoval ho ako moment, keď nie je možné zvyšovať blahobyt jedného bez toho, aby to bolo na úkor druhého. Je to rovnovážny stav, ktorého narušenie jedným alebo druhým smerom môže znamenať zmeny v spoločnosti, niekedy aj zásadné. Pareto tak významným spôsobom umožnil pochopiť deje v spoločnosti.

Paretovo optimum nie je len jedno. V spoločnosti existujú množstvo takýchto rovnovážnych vzťahov. Existujú aj rozdiely v rámci komunít, v rámci podnikových odvetví, dokonca aj v športe či showbiznise. Existujú spoločnosti s rovnomerným rozdelením bohatstva, ale aj spoločnosti, kde sú výrazne bohatí a výrazne chudobní. Veľký rozdiel medzi chudobnými a bohatými však vytvára veľmi nestabilný svet, ktorý je náchylný na sociálne nepokoje.

Pareto pri skúmaní týchto javov sformuloval pravidlo, ktoré sa podľa neho aj volá. Vyšlo mu vtedy, že približne 20 percent ľudí vlastní až 80 percent majetku – a naopak, o 20 percent majetku sa musí deliť 80 percent ľudí. Paretove pravidlo potvrdilo odvtedy veľa sociológov a ekonómov a dodnes sa používa. Ekonómom hovorí, že firma, ktorá chce byť úspešná, by sa mala zamerať na tie činnosti, ktoré jej prinášajú najväčší profit – Paretov princíp používajú ako merítko efektívnosti.

Bohatí a ešte bohatší

Dnešný svet funguje podľa Paretových teórií. Keď sa misky viac naklonia na jednu stranu, keď je veľa biednych, vznikajú revolúcie. Svet, kde to vrie, sa dá kontrolovať dvomi spôsobmi. Prvým je autoritatívny režim, ktorý udržuje biednych tak, aby veľmi nevyskakovali. Druhou možnosťou je rovnomernejšie rozdelenie bohatstva v spoločnosti. Je to tá povestná stredná vrstva, považovaná v demokraciách za záruku stability. Tá však ako keby teraz mizla a s ňou sa tá stabilita stráca.

V knihe Problémy s miliardármi sa autori pokúsili ukázať dnešnú Britániu v podobe výšky postavy, ktorá zodpovedá zárobkom. Použili na to systém, vymyslený holandským ekonómom Janom Penom. V 17. storočí mali mikroskopické rozmery ľudia bez zárobku, remeselníci s platom 40 libier mali priemernú výšku postavy. V porovnaní s nimi by arcibiskupi a kniežatá s príjmami 6000 libier a viac dosahovali výšku 250 metrov. V dnešnej Británii by boli na tom najhoršie ľudia na sociálnych dávkach, ich výška by bola približne 30 centimetrov. Pokladníčky v obchodoch by mali približne meter. Supermodelka Kate Moss by mala 500 metrov, ale mediálny magnát Rupert Murdoch by mal dvojnásobok. Zlatý padák bývalého šéfa banky Barclays by ho vytiahol do výšky dvoch kilometrov. Na vrchole však trónia investiční bankári, jeden z nich by čnel do výšky 8 kilometrov, ďalší by sa dostal až do výšky 32 kilometrov. Až také sú príjmové rozdiely v krajine, ktorá je demokratická a vo svetovom meradle bohatá.

Hore medzi najbohatšími však existuje ešte jeden malý vrchol. Podľa predošlej metódy by čnel až do nebies. Britská charitatívna organizácia Oxfam zverejnila správu, podľa ktorej 85 najväčších boháčov vlastní toľko majetku ako polovica celej svetovej populácie. Pri takýchto číslach je pomaly zbytočná otázka, kto náš svet vlastní. Problémy, ktoré z toho vyplývajú a nebezpečenstvá, ktoré hrozia si vplyvní a bohatí ľudia dobre uvedomujú. Kritika nerovnomerného rozdelenia majetku odznela aj na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, kde sa vchádzajú vplyvní a bohatí.

Ako je to na Slovensku? Denník Pravda analyzoval rebríček českého magazínu Týden a vyšlo mu, že 30 najväčších boháčov spomedzi Slovákov má majetok v hodnote 12 miliárd eur, čo je majetok 550-tisíc pracujúcich na Slovensku, čiže štvrtina ľudí, ktorí pracujú. Najbohatší Slovák, hoci s českým občianstvom, je Andrej Babiš, ktorého odhadovaný majetok dosahuje päť miliárd eur.

Oproti najväčším svetovým boháčom sú to naozaj len drobné. Majetok zakladateľa spoločnosti Microsoft Billa Gatesa sa odhaduje na 76 miliárd dolárov. Ak bude svet zvyšovať svoje bohatstvo takým tempom ako doteraz, je prvým kandidátom na prvého bilionára v histórii. Mohol by to dosiahnuť v roku 2039.

Podľa predpovede investičnej banky Credit Suisse by pri súčasnom tempe rastu bohatstva po dvoch generáciách mohla byť na svete miliarda dolárových milionárov, čo je 20 percent spomedzi dospelých – hľa, Paretove pravidlo. Spomedzi nich by “vyskočilo” 11 bilionárov.

Kam sa chcete zaradiť?

Ak sa chcete zaradiť medzi tých úspešných, mali by ste majetok buď zdediť – alebo pracovať oveľa efektívnejšie. Uvedomte si však, že obsah každej teórii dávate vy. Môžete pracovať so stopercentnou výkonnosťou, ale nemusíte sa dostať ani na 50 percent.

Ako teda Pareta využiť v praxi?

Učíte sa cudzie jazyky? Nepotrebujete vedieť všetky slová, ktoré ten jazyk pozná, všetky nepoznáte ani v materskej reči. Stačia vám najbežnejšie slová a najbežnejšie výrazy. Radšej viac rozprávať, než sa učiť.

Máte firmu? Snažte sa, aby 80 % zamestnancov dokázalo pracovať efektívne, vtedy zvládnete aj 20 % flákačov. Ak to bude naopak, môžete podnikanie zabaliť. Urobte analýzu svojich zákazníkov. Zistite si, ktorí zákazníci vám robia 80 % tržieb – na tých sa zamerajte. A naopak – 20 % zákazníkov vám spôsobuje 80 % problémov. Pozrite sa, ktorí to sú – a radšej sa ich zbavte.

Oslovujete niekoho, chcete ľudí o niečom presvedčiť, niečo im prezentovať? Zamerajte sa na záležitosti, ktoré používa 80 percent ľudí. Spoločnosť Apple, výrobca telefónov iPhone a tabletov iPad, radí vývojárom programov, aby sa zamerali na funkcie, ktoré oslovujú 80 percent ľudí – vtedy môže byť ich aplikácia úspešná.

Ak chcete byť efektívni, musíte si svoj pracovný rytmus prispôsobiť tým činnostiam, ktoré sú pre vás najdôležitejšie. Zistite si, ktorá činnosť vám prináša výsledky. Snažte sa vynechať tie, ktoré sú pracné a majú zanedbateľný efekt, ktoré vás zdržujú od vašej hlavnej činnosti. Ak treba, preneste ich na iných, aby ste si uvoľnili ruky. Uvedomte si, že až 80 % výsledkov vám prinesie 20 % toho, čo robíte.

Paretove pravidlo vám môže pomôcť aj s domácim rozpočtom. Približne 20 % tovarov “urobí” 80 % ceny celého nákupu. Takže je jasné, na ktorých položkách sa dá najviac ušetriť.

Pracujte efektívnejšie

Vaším cieľom by malo byť, aby ste za 20 % času, urobili 80 % dôležitých vecí. Preto je dôležité, aby vaša práca bola mimoriadne efektívna. Ak ste neporiadni, tak sa vám to určite nepodarí. Ako prvé teda je, že by ste mali mať okolo seba poriadok, potrebné veci na svojom mieste. Keď niekam siahnete, bude tam to, čo očakávate.

Ako druhé – sústreďte sa. Ak niečo robíte, nenechajte sa ničím a nikým vyrušovať. Každé prerušenie znamená stratu času. Stratíte čas, počas ktorého ste nerobili a ešte navyše aj ten, ktorý bude potrebný, aby ste sa opäť dostali do pracovného tempa. Odložte mobilný telefón, ignorujte statusy na sociálnej sieti, nečítajte maily. Stačí si len nájsť spôsob, ako vás môžu kontaktovať v nevyhnutnom prípade.

Ako tretie – stanovte si reálne ciele, nereálne plány patria do koša. Veľa ľudí nedokáže odhadnúť svoje možnosti, nevie posúdiť svoje sily. Je lepšie naplniť cieľ a potiahnuť to ešte o kúsok ďalej než pracovať do úmoru a urobiť len 80 % z toho, čo ste plánovali.

Ako štvrté – dôležité veci si naplánujte na doobedie, najlepšie hneď ráno. V tom čase máte veľa síl a do cesty vám ešte nestihnú vpadnúť udalosti, ktoré ste nemohli predvídať. Poobede už toho veľa neurobíte,

Ak piate – využite ďalších ľudí. Vy sa musíte sústrediť na to, čo je dôležité. To ostatné pre vás môže urobiť niekto iný.

Ako šieste – nemali by ste drieť do úmoru, naplánujte si prestávky. Umocnia vašu výkonnosť, ale nemali by vás vyviesť z pracovného tempa. V žiadnom prípade by to nemala byť príležitosť na to, aby ste sa na prácu vykašľali.

Ako siedme – robte čo najmenej vecí naraz. Sústreďte sa na jednu vec, keď ju dorobíte, skočte na druhú. Ak budete mať toho veľa naraz, otvárate dvere chybám a tie v konečnom dôsledku znamenajú stratu času.

Ako ôsme – Čo môžete urobiť dnes, neodkladajte na zajtra. Ak sa nastavíte na “odkladaciu” filozofiu, začnú sa vám hromadiť nedoriešené problémy a nakoniec to všetko skončí v chaose. Práce vám neubudne, len sa zvýši stres.

Uvedomte si, že ak sa chcete dostať medzi elitu, musíte pre to niečo urobiť. Podľa inej Paretovej teórie – cirkulácie elít – sú dnešné spoločenské elity atakované príslušníkmi nižších vrstiev, ktorí majú nadanie. Elity sa bránia, snažia sa ich nepustiť medzi seba, ale nakoniec to urobiť musia. Prichádza ich pád a prichádzajú nové elity.

Tak sa snažte byť medzi nimi!

Magická žena

Mužská a ženská energia drží všetko v rovnováhe

June 22, 2015
June 22, 2015

Svet musí byť v harmónii, aj keď sa to občas nezdá – najmä keď sa pozriete okolo seba, ako to všade vyzerá. Kyvadlo sa môže rozkývať na jednu stranu, ale vracia sa na druhú a naopak. Nakoniec sa upokojí, nájde svoju rovnovážnu polohu. Rovnaké je to aj v ľudskom živote. Tu sa stretávame s dvomi protipólmi.

Na jednej strane je mužská energia – dominantná, dravá, výbojná, útočná, priamočiara, prejavujúca sa dynamikou a silou. Na druhej strane je ženská energia – mäkká, nevýbojná, poddajná, pasívnejšia, ale aj chápavejšia a nežná. Neznamená to, že mužskú energiu majú len muži s ženskú energiu len ženy. Určite poznáte ľudí, ktorí sa priraďujú povahou skôr k ženám, aj keď sú muži a naopak, ženy, ktoré majú povahu rovnakú ako chlapi.

Čínska filozofia sa s mužskou (jang) a ženskou (jin) energiou vysporiadal veľmi elegantne – znázornila symbiózu obidvoch prvkov v jednom kruhu, kde čierno sfarbená ženská sila jin obopína i dopĺňa bielo sfarbenú mužskú silu jang. Symbolizuje tmu a svetlo, vzájomnú súhru i rozdielnosť. Symbol obsahuje v každej zo síl aj bodku opačnej farby – znamená to, že každá sila v sebe obsahuje kúsok z tej druhej.

Čínski filozofi vedeli týmito dvomi symbolmi popísať svet okolo nás. Učia nás, že jing a jan sú na sebe závislé, nemôžu existovať jedna bez druhej. Nie sú absolútne, obsahujú aj prímesy opačnej sily. Zostávajú v harmónii, ale jedna môže narásť, potom sa druhá zmenší. Môžu sa ďalej deliť, môžu sa meniť. Neustále však do seba dokonale zapadajú.

Znamenia s prevahou mužskej energie sú: Baran, Blíženci, Lev, Váhy, Strelec, Vodnár.

Znamenia s prevahou ženskej energie sú: Kozorožec, ryby, Býk, Rak, Panna, Škorpión.

Ľudia narodení v jednotlivých znameniach preberajú črty svojho znamenia, ale ich reakcie sú ovplyvnené aj inými skutočnosťami – je tu vplyv prostredia, výchovy, spoločenských konvencií, zvykov i zlozvykov. Ťažko nájdete človeka, ktorý by naplno zapadal do konkrétnej škatuľky, vždy mu z nej niečo trčí. Takže tu potom máme nežných silákov, ktorí si svoj drsný zovňajšok a hrubé správanie vynahradia nežnosťou v súkromí, akú by ste od nich nečakali. Máme tu taktiež krehké ženy, ktoré v prípade potreby vládnu železnou rukou a majú autoritu, ktorá sa k ich zovňajšku veľmi nehodí. Ak sa však pozriete na to, v akom znamení sa narodili, dá vám to jasnejší obraz, čo od druhej strany môžete čakať.

Ak máte proti sebe neľútostného protivníka, ktorý sa narodil v znamení s prevahou ženskej energie, musíte hľadať jeho slabiny, pretože na niečo bude určite citlivý. Ak sa stretnete s nežnou osôbkou, ktorá sa narodila v znamení “mužskom”, musíte očakávať, že sa raz prejaví jej oceľová sila a ťah na bránku.

Je možné zmeniť toto nastavenie a znovu rozdať karty, ktoré nám namiešali pri narodení? Samozrejme, je to možné, ale musíte rátať s tým, že sa to nedá potlačiť úplne, raz sa vaše pôvodné nastavenie jednoducho prejaví. Namiesto toho, aby ste rozmýšľali, ako niektoré svoje vlastnosti potlačiť, mali by ste premýšľať, ako tieto vlastnosti využiť vo svoj prospech. Nie je možné ísť dlho proti prúdu, ak budete ignorovať svoje vlastné ja, nakoniec sa to prejaví vo vašej nespokojnosti so sebou i svetom okolo seba.

Ak sa stretnú dva odlišné typy, môžu sa veľmi vhodne dopĺňať, majú ako keby rozdelené územie. Ak sa stretnú dva rovnaké typy, je to síce horšie, ale aj to sa dá zvládnuť. V prípade dvoch mužských princípov je zbytočné medzi sebou zápasiť, ale musíte sa dohodnúť na kompromise. Každý zoberie na seba svoj diel zodpovednosti, prípadne si svoje vodcovské schopnosti bude realizovať inde. Úspešný manažér môže byť doma pod papučou,  ale nemusí mu to prekážať, keď je pánom na svojom pracovisku.  V prípade že sa dajú dohromady dvaja ľudia s prevládajúcimi ženskými energiami, nakoniec jeden bude musieť prebrať opraty vzťahu do svojich rúk.

Uvedomte si však ešte jednu vec. Protiklady sa zvyčajne priťahujú. Preto si dávajte pozor na vzájomnú príťažlivosť ľudí s opačnými energiami. Ak si chcete udržať šťastný a stabilný vzťah, musíte preto aj niečo urobiť – a v prípade potreby niektorú zo svojich vlastností uprednostniť alebo potlačiť.

magická žena

© 2021 ivestenie.sk  ·  Mediatex, s.r.o.  ·  Autorské práva  ·  Kontakt