Archive for month: September, 2015

Písmo o vás prezradí veľa / Grafológia

September 7, 2015
September 7, 2015

Čítanie a písanie – to sú prvé dve veci, ktoré čakajú prváčika na základnej škole, ešte skôr, než sa stihne zoznámiť so stále zložitejším svetom okolo seba. Keď číta, dozvedá sa veľa o svete, keď píše, svet sa veľa dozvedá o ňom. Do písma sa postupne ukladajú jeho skúsenosti, znalosti, vlastnosti, výhry aj prehry, radosti aj žiale. Do písma vtlačí pečať svojej osobnosti. Sú ľudia, ktorí túto pečať dokážu rozlomiť. Volajú sa grafológovia a vidia do vás prostredníctvom vášho písma.

Stále prebiehajú debaty, či grafológia naozaj odráža vlastnosti človeka, prípadne aké presné môžu byť závery, vyčítané z písma. Sú názory, ktoré grafológiu zatracujú a na opačnej strane zase názory, ktoré ju glorifikujú. Pravda, ako to už býva, je niekde uprostred. Grafológ, ktorý má skúsenosti, dokáže z písma odhadnúť povahu človeka. Vie povedať, či je starý alebo mladý, či myslí ženským spôsobom alebo mužským, či je romantik alebo praktik, či je útlocitný alebo drsný. Nepovie vám však, ako sa ten človek volá alebo akú má adresu. Dobrý grafológ musí byť aj dobrý psychológ, musí mať intuíciu, prehľad, značné skúsenosti a otvorenú myseľ. Zároveň musí mať dar interpretovať závery, preto aj niektorí ľudia pokladajú grafológiu za určitý druh umenia.

Keď grafológ dostane písmo na rozbor, skúma množstvo znakov, je ich niekoľko desiatok. Medzi nimi je napríklad veľkosť písma, jeho sklon, ťahy, oblúky, tlak hrotu pera pri písaní, umiestňovanie diakritických znamienok a podobne. Potrebuje mať však dostatok materiálu na štúdium, takže by ste mali popísať aspoň jeden list papieru veľkosti A4. Mal by byť bezlinajkový, aby ste mohli písať voľne, bez toho, aby vám nejaké riadky vymedzovali priestor na stránke. Ak píšete viacerými druhmi písma (napríklad ozdobným, tlačeným, písaním), mali by ste ich všetky použiť. Na konci by ste sa mali podpísať, pretože aj podpis je vašou dôležitou charakteristikou. Nesnažte sa však niečo falšovať, štylizovať sa do nejakej role, snažiť sa byť tým, čo nie ste. Tak či tak by ste sa prezradili, grafológ by rýchlo zistil, že sa snažíte ovplyvniť výsledok. Grafológia sa používa v niektorých firmách napríklad vtedy, keď vás prijímajú do zamestnania – a nie je šťastné, keď sa hneď na začiatku budete prezentovať ako človek, ktorý niečo tají. Grafológ by mal mať aj niektoré základné údaje o pisateľovi, ktoré mu môžu pomôcť pri interpretácií rukopisu.

Grafológovia považujú grafoanalýzu za súčasť aplikovanej psychológie. Nemusia skúmať len písmo, ale napríklad aj kresbu či graffiti. Je však aj viacero ďalších disciplín, ktoré sa venujú detailne písmu – zohľadňujú od praktických pohľadov až po estetické. Grafológia by sa však nemala zamieňať s písmoznalectvom, ktoré je striktne určené na skúmanie a porovnávanie písma napríklad pred súdom.

Písmo je mimoriadne intímnym a osobitým prejavom každého človeka, ktoré má jedinečný charakter – podľa grafológov ani dvojčatá nemajú rovnaké písmo, vždy sa niečím líšia. Treba si uvedomiť, že písanie nie je jednoduchá činnosť, vyžaduje koordináciu celej nervovej sústavy, viacerých častí mozgu, vstupuje tam motorika ruky… je toho dosť. V písme sa tento komplex činností jednoducho musí prejaviť veľmi individuálnym spôsobom. Do toho ešte vstupujú emócie, ktoré vás ovplyvňujú v čase písania. Základná podoba písma sa však nemení, je charakteristická a nezameniteľná – preto je také ťažké niekoho napodobiť.

Grafológovia však skúmajú nielen samotné písmo. Dôležité je aj to, ako “obsadíte” samotnú plochu papiera, kde začínate, aké veľké medzery robíte. Grafológ skúma vaše dielo ako celok, pozerá sa aj na jeho celkový vzhľad. Ak začnete písať takmer hneď od ľavého okraja, naznačuje to, že máte introvertnú povahu. Ak si tam necháte dostatok miesta, tak budete extrovert. Ak sa vaše písmo tlačí na horný okraj, môže to hovoriť o vašej netrpezlivosti, o tom, že idete rýchlo priamo na vec, bez veľkého otáľania. Ak hore necháte veľa miesta, naznačuje to určitú neistotu či váhavosť.

Odborníci môžu veľa vyčítať aj z veľkosti písma. Veľké písmo sa spája s otvorenosťou, ústretovosťou, veľkorysosťou, ale aj rozšafnosťou. Naznačuje štedrosť a nezávislosť, slobodnú vôľu. Môže to však byť aj znak velikášstva, arogancie, túžby ovládať druhých ľudí. Na opačnej strane je malé písmo, ktoré sa spája so skromnosťou, ale môže to byť aj nedostatok sebavedomia. Môže hovoriť o pedantnosti, ale aj o úzkostlivosti. Široké písmo naznačuje, že ste otvorený človek prekypujúci citmi, úzke písmo skôr naznačuje citový chlad a veľké množstvo sebakontroly.

Slová, natlačené na seba, prezradia o vás, že sa lepšie cítite, keď nie ste osamote, veľké medzery medzi slovami môžu naznačiť, vám na ostatných až tak nezáleží. Ak riadky na strane smerujú hore, budete skôr optimista než pesimista. Ak riadky padajú, svedčí to o rozorvanosti vašej duše, ale môže to byť aj znak tvorivosti. Ak máte riadky vyrovnané, hovorí to o disciplíne, upätosti, chlade. Riadky, ktoré lietajú raz hore a raz dole, môžu naznačovať depresiu.

Ak sa vaše písmo skláňa doprava, hovorí to o vašej spontánnosti a prirodzenosti. Opačne naklonené písmo by mohlo svedčiť o výraznej sebadisciplíne, o ochote ísť proti prúdu, ale aj o vzdore či tajnostkárstve. Písmo, ktoré sa nenakláňa, hovorí o poriadkumilovnosti či pevnej vôli.

Grafológia nie je zázračná a neomylná veda. Aj tu platí, že vaše písmo môže mať viac interpretácií a pri jeho “čítaní” treba mať intuíciu a skúsenosti. Nakoniec – skúste si to sami. Najlepšie je začínať od seba, keďže sa dobre poznáte. A možno sa o sebe dozviete aj niečo navyše.

(časopis Magická žena)


Chcete sa dozvediet viac zaujímavosti?

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

© 2021 ivestenie.sk  ·  Mediatex, s.r.o.  ·  Autorské práva  ·  Kontakt