Archive for month: February, 2016

Valentín je stále zamilovaný. A vy?

February 11, 2016
February 11, 2016

shutterstock_valentinKedysi to bol sviatok, ktorý málokto poznal. V kurze bol marcový Medzinárodný deň žien, so všetkými nevyhnutnými rekvizitami – kvetmi, darčekmi, oslavami. V súčasnosti však ošiaľ vypukne už skôr, v polovici februára. Svätý Valentín je patrónom zamilovaných – a zamilovaní sa zamilovali do neho. Čím je Valentín taký zaujímavý? Čo sú ľudia schopní urobiť, aby toho druhého zaujali?

Sviatok zamilovaných sa slávi 14. februára. Pripomína sa ním osud katolíckeho kňaza, ktorý žil v Ríme v treťom storočí a zahynul mučeníckou smrťou. Exkurzia do takejto vzdialenej minulosti však nebýva ľahká, takže aj pri Valentínovi panujú nejasnosti. Sú totiž dvaja Valentínovia – jeden kňaz a jeden biskup. Spoločné majú to, že boli Rimania. Nie je jasné, ktorý z nich bol tým pravým Valentínom, dokonca sú názory, že ide o jednu a tú istú osobu.

Aj legendy o jeho poprave sa od seba líšia. Podľa jednej kňaz tajne sobášil milencov, čo bolo v čase vlády cisára Marka Aurélia Claudia Germanika zakázané. Zo ženatých mužov sa podľa cisára stávali mizerní bojovníci. Za tento prehrešok nechal cisár Valentína popraviť.

Podľa druhej bol Valentín vzdelaný muž, ktorý dokázal vyliečiť slepú dcéru rímskeho prefekta modlitbou. Nielenže ju vyliečil, ale sa do nej tiež zamiloval. Takýto zázrak sa však nepáčil pohanom, ktorí ho zavraždili. Legenda hovorí, že ešte stihol žene svojho srdca poslať odkaz, ktorý podpísal svojím menom – bola to prvá valentínka.

Valentínov hrob je v Taliansku v meste Terni. Je tu aj bazilika, ktorá je kňazovi zasvätená. Ostatky svätého Valentína sa v podobe relikvií nachádzajú vo viacerých kostoloch v Európe – v Taliansku, Nemecku, Rakúsku, sú aj u susedov v Poľsku a Českej republike.

Niektorí historici však predpokladajú, že sviatok zamilovaných naväzuje na pohanské zvyky, najmä luperkálie. Tie mali svojho patróna – fauna Luperka, ktorý strážil stáda pred vlkmi. Luperkálie sa odohrávali práve v polovici februára. Počas nich sa vylosovali dvojice, ktoré počas osláv vytvorili pár. Spolu s ďalšími slávnosťami, ktoré boli oslavou plodnosti, tvorili obdobie, ktoré sa vyznačovalo značnou neviazanosťou a pre orgie, ktoré sa počas tohto času odohrávali, pápež slávnosti zakázal. Namiesto neho cirkev ľuďom ponúkla práve sviatok zasvätený Valentínovi.

Láska a obchod

Dnes je Valentín jedným z komerčne najúspešnejších sviatkov na svete. Preto ho aj časť ľudí považuje za rozporuplný. Na jednej strane sú zamilovaní ľudia, na druhej obchody plné tovarov, ktoré nabádajú kupovať darčeky. Je to obdobie po predvianočnej nákupnej horúčke, januárové výpredaje sú tiež už pomaly zabudnuté, Valentín je ideálna príležitosť ako dostať ľudí späť do obchodov. Nákupná horúčka vo svete je vraj druhá najsilnejšia – po Vianociach, ktoré bezkonkurenčne vedú. Na Slovensku je to s akceptáciou tohto sviatku trochu zložitejšie než v západnom svete. Podľa staršieho výskumu si valentínsku tradíciu vzala za svoju približne polovica Slovákov. Bez problémov ju akceptovali najmä mladí ľudia, starším tento deň príliš veľa nehovorí.

Najčastejšími darčekmi na Valentína na Slovensku sú sladkosti – čokolády, bonboniéry, cukrovinky. Nasledujú kvety. Samozrejme, tradíciou je aj posielanie valentíniek – zamilovaných odkazov. S nástupom modernej techniky – rozšírením mobilov a internetu – to majú dnešní zamilovaní ľahšie ako ľudia kedysi. Valentínku pošlú jednoducho v elektronickej podobe. Lenže pozor – práve v období Valentína sa výrazne zvyšuje podiel e-mailov, ktoré si so sebou nesú nejaký škodlivý kód. Takže treba venovať pozornosť elektronickej pošte a podozrivé maily hádzať do koša.

Čokoláda sa však v elektronickej podobe poslať nedá. Využívajú to výrobcovia cukroviniek, ktorí pripravujú špeciálne obaly pre valentínske obdobie. To hlavné, čo v týchto návrhoch dominuje, je srdce. Objavuje sa v rôznych podobách, možno rovno povedať, že obchody sú zaplavené miliónmi sladkých srdiečok.

Aj keď sa Valentín viaže k svätcovi, v moderných časoch sa stal súčasťou popkultúry, priraďovanej najmä k USA, v širšom zmysle je to však anglosaská tradícia. Práve v Británii boli na začiatku 19. storočia populárne valentínky – vytlačené kartičky. Neskôr sa ich popularita masovo preniesla do Spojených štátov. V čase najväčšieho rozmachu, kým ešte nebol rozšírený internet, mohlo len v USA križovať krajinu 190 miliónov valentíniek. Práve takéto ohromujúce čísla, spojené so záplavou darčekov a s všadeprítomnou reklamou, prilepili Valentínovi nálepku skomercionalizovaného sviatku. Preto je časť ľudí, ktorá ho odmieta, ďalší ho ignorujú s náboženských dôvodov. Dnes, keď svetu vládnu sociálne siete, stačí sa pozrieť na “fejsbúk”, koľko je tam stránok odporcov Valentína.

Valentínske čaro však zasiahlo nielen “západný” svet. Slávi sa v mnohých štátoch sveta. Veľmi populárny je tento sviatok napríklad aj v Číne a Južnej Kórei, ktoré patria na čelo rebríčka výdavkov na valentínske darčeky.

Zaujímavé je to, že aj keď Valentín je už roky súčasťou popkultúrnej horúčky a jeho motívy sa objavujú v rôznych filmoch, priamy názov Valentínsky deň v názve sa objavil až v romantickej komédii z roku 2010. Vlastne ešte jeden film tu je – hororový Valentine z roku 2001. Ako keby Valentín nebol dosť dobrý na to, aby “predal” filmové dielo divákom.

Sladké aj voňavé

Ak váš vyvolený či vyvolená dostane od vás sladký darček, môžete vybrať taký, ktorý zároveň niečo naznačí. Ak darujete svojej láske horkú čokoládu, hovoríte jej o vášni, tajomstve, prísľube rozkoší, horúcej noci. Ak to bude mliečna čokoláda, ako keby ste jej zašepkali do uška, že prahnete nielen po jej tele, ale aj po duchovnom súznení. Ak vyberiete bielu čokoládu, pôjde o sladučkú romantiku najvyššieho stupňa. Keď to bude sladkosť s alkoholom (a môžu to byť aj rumové pralinky, ktoré rum a vôbec alkohol ani len nevideli), tak naznačíte, že vás opíja jej krása. Ak to budú cereálne tyčinky, bude vedieť, že ani ošiaľ zamilovanosti vám nebráni používať rozum a zostať na zemi namiesto lietania v oblakoch. Ak bude dar bonboniéra s bonbónmi podobného druhu, naznačíte, že dobrého sa nedá prejesť. Bonboniéra s rôznymi druhmi bonbónov zase hovorí, že zmena je život.

Pri darovaní kvetov môže byť dôležitá farba kytice. Ak v nej prevládajú červené kvety, je to kytica lásky a vášne, je dynamická, energická, akčná. Biela kytica pripomenie nevinnosť, čistotu a úctu. Ružová je ako priateľské podanie ruky, jemné objatie a pokoj. Žltá vyjadruje radosť i túžbu, hoci aj nenaplnenú. Zelená upevňuje vzťahy a povzbudzuje city. Fialová vyjadruje obdiv, dodáva vážnosť. Modrá hovorí o dôvere, pripomína, že vernosť je cnosť a hasí príliš rozpálenú vášeň. Oranžová je farba optimizmu a nádeje. Hnedá hovorí o nadhľade a múdrosti.

Ešte ku kvetom – fantázii sa medze nekladú, ale ak dávate ružu, dávajte ju len tomu, kto opantal vaše srdce. Je to kvet, ktorý symbolizuje lásku, preto patrí do rúk vašej láske, nikomu inému. Ruža je kráľovná kvetín, preto je práve na Valentína určená len pre jedinú osobu. Je dobré pripomenúť, že práve ruža je najstaršia kvetina, ktorá bola pestovaná a používaná pre dekoratívne účely.

Sladkosti a kvety sú tradičnými darčekmi, ale nie jedinými. Darček často závisí od hrúbky peňaženky – takže tí majetnejší obdarovávajú svoju lásku šperkami, luxusnými večerami alebo atraktívnymi dovolenkami. Ak máte prázdnejšie konto, nemusíte ohúriť partnera rovno cestou okolo sveta. Podstatné je, aby ste vymysleli niečo netradičné, čo odlíši valentínsky deň od všedného – a na to treba najmä fantáziu, nie plné vrecká peňazí. Váš partner či partnerka by mali nadobudnúť pocit, že pre vás niečo znamenajú.

Valentínske rekordy

S Valentínom sa spájajú aj bláznivé rekordy, niektoré z nich sa prepracovali aj do Guinnessovej knihy rekordov. Napríklad v Thajsku sa pred dvomi rokmi sa manželský pár dokázal bozkávať 58 hodín a 35 minút.  Aj na Slovensku padali hranice, hoci len domáce. V Prešove sa pred pár rokmi hromadne bozkávalo 332 párov, čím vytvorili slovenský rekord.

Pri honbe za publicitou nezaostávajú ani výrobcovia cukroviniek. Spoločnosť Thorntons vyrobila obriu škatuľu na čokoládu. Bola dlhá 5 metrov a široká 3,5 metra, spolu s 220-tisíc čokoládkami vo vnútri vážila viac ako dve tony.

V roku 2008 v rámci valentínskeho projektu KISS EUROPE aerolinky SkyEurope utvorili svetový rekord – viac ako 2200 bozkov na palube ich lietadiel na oblohe. Tlačová správa o tejto nevšednej udalosti vyšla v Bratislave, kde mala spoločnosť svoju bázu. Posádka lietadiel, ktoré boli vtedy vo vzduchu, požiadala pasažierov, aby sa pobozkali. Kto sa pobozkal, dostal certifikát svetového rekordéra a spoločnosť mu pridala ešte aj voľnú letenku. Bozkávali sa ľudia nielen na letoch do Európy, ale aj na vnútroštátnych linkách – do Bratislavy a do Košíc.

Samozrejme, Valentín nie je len o bozkávaní. Ak tento sviatok vezmeme vážne, tak je to najmä o láske medzi blízkymi ľuďmi. A tej v dnešnej spoločnosti naozaj nikdy nie je dosť. Či už ste fanúšikmi Valentína alebo nie, mali by ste oceniť, že vo svete plnom násilia prináša štipku úcty, porozumenia a lásky jedného človeka k druhému.

Aspoň počas jedného dňa.

(časopis magická žena)

Chcete sa dozvediet viac zaujímavosti?

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

© 2021 ivestenie.sk  ·  Mediatex, s.r.o.  ·  Autorské práva  ·  Kontakt