Archive for month: March, 2016

Sugilit – láska a harmónia vo fialovom

March 31, 2016
March 31, 2016

sugilit n

Fialová farba sugilitu sa nedá prehliadnuť. Láska, duševný súlad, múdrosť – to sú hlavné charakteristiky pôsobenia tohoto neobyčajného kameňa. Často ho predstavujú ako jeden z kľúčových kameňov lásky, ale je považovaný aj za kameň- liečiteľ. Dokáže z rozbúrenej hladiny urobiť pokojnú, spojiť rozpojené kruhy, priniesť harmóniu a pocit vzájomnosti či porozumenia aj tam, kde to predtým poriadne vrelo. Podporuje ducha spolupráce, vie spájať ľudí, aby mohli spoločne dosiahnuť viac. Dáva dôraz na pozitívne myšlienky a odháňa negatívne pocity. Pre citlivých ľudí je prostredníkom medzi duchovným svetom, ktorý majú v sebe a skutočným svetom, ktorý je vonku. Preto ho využívajú pri terapii u ľudí, ktorí patria medzi autistov alebo trpia nejakou formou duševnej poruchy. Môže pomôcť pri problémoch s dyslexiou.

Sugilit (má aj ďalšie meno – lavulit) má farbu ružovú až fialovú, občas môže byť sfarbený do modra, ale taký je ťažké nájsť. Popísali ho prvýkrát v náleziskách v Japonsku, našli ho v Kanade, ale teraz sú jeho hlavným zdrojom bane v Južnej Afrike, kde sa ťaží aj mangán. Energia fialového svetla sugilitu vám ukazuje cestu skutočným svetom, učí vás, ako po nej kráčať a umožní vám pochopiť, prečo ste na Zemi v tej podobe, akej ste. Nastaví vám zrkadlo a možní vám zmieriť sa aj so sebou, čo niekedy nebýva jednoduché. Dokáže otvoriť viacero čakier a znásobiť vaše psychické dispozície.

V liečiteľstve oceňujú sugilit pre jeho schopnosť udržiavať rovnováhu tela i duše, podporovať duchovný obzor a vytvárať pocit pohody. Má vplyv na srdce, odbúrava stres a pomáha pacientom pri doliečení. Zmierňuje bolesti hlavy a pomáha pri rôznych zápaloch, podporuje krvný obeh a vytvára priaznivé prostredie, aby si telo dokázalo poradiť s otravou.

(časopis magická žena)

Chcete sa dozvediet viac zaujímavosti?

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

Očistite si domov kadidlom

March 22, 2016
March 22, 2016

kadidloUrčite poznáte ten povznášajúci pocit, keď je váš domov “prevoňaný” jemnou príjemnou vôňou, či už zo sviečky alebo z kadidelnice. Nejde však len o pocity, ale aj o očistenie priestoru, v ktorom žijeme. To, že dym má očistné účinky, poznali už aj naši predkovia, ktorí takýmto spôsobom odháňali zlých démonov a vyháňali preč nečisté sily. Dnešný človek má toho negatívneho okolo seba takisto dosť. Na jednej strane sú to záležitosti technické – žijeme obklopení elektrospotrebičmi, sme zaplavovaní elektrosmogom, v stavebníctve používané materiály sú vzdialené prírodným, aké používali naši predkovia – okolo nás je veľa žiaričov, prírodných aj umelých, ktoré nám škodia. Na druhej strane je náš duchovný svet plný zvyškov negatívnych myšlienok, ktorých sa potrebujeme zbaviť. Kadidlo je mimoriadne vhodný spôsob, aby sme vyčistili priestor okolo seba, očistili svoju auru.

Používanie kadidla je veľmi jednoduché. Potrebujete kadidelnicu, v ktorej budú horieť drevené uhlíky. Na rozžeravené uhlíky potom položíte alebo nasypete kadidlo. Uhlíky môžete klásť do piesku, ktorý umiestnite na dno kadidelnice, ale ak ho nemáte, tak to pôjde aj bez neho. Sú kadidelnice, ktoré majú dno uspôsobené tak, aby ste piesok nepotrebovali. Kadidlo bude postupne horieť a rozvoniavať v celej miestnosti, kde je umiestnené. Kadidelnicu pokojne môžete nechať položenú na jednom mieste alebo s ňou pohybovať podľa potreby. Niektoré rituály si vyžadujú špeciálne krúživé pohyby. Nezabudnite ani na rohy miestností, môžete nimi začať, potom nechať kadidlo položené niekde v miestnosti. Dávajte si však pozor, horiace uhlíky kadidelnicu zvyčajne zohrejú až rozpália, preto s ňou zaobchádzajte obozretne. Umiestnite ju na podložku, ktorá je nehorľavá a chytajte ju veľmi opatrne. Pozor, robíte s otvoreným ohňom. Najlepšie je mať kadidelnicu neustále pod dozorom.

Uhlíka nepotrebujete veľa, tabletu pokojne zlomte na polovicu či na štvrtinu, to by vám malo zabezpečiť približne pol hodinu respektíve štvrťhodinu horenia. Počas nej podľa potreby dosypte kadidlo. Nezabudnite na vetranie, po piatich až desiatich minútach potvorte okno, najmä ak ste stále v miestnosti. Ak chcete priestor dôkladne očistiť, tak okná otvárajte až neskôr, ale potom poriadne vyvetrajte.

Čo môžeme použiť ako kadidlo? Mnohé bylinky veľmi príjemne voňajú – napríklad levanduľa či palina. Kadidlá často pozostávajú zo zmesi bylín, takže sa nemusíme orientovať len na jednu konkrétnu. Každá z nich má však svoje špecifické účinky. Napríklad levanduľa je vhodná na upokojenie mysle, zharmonizovanie priestoru, môžete pri nej výborne meditovať. Palina slúži na zaháňanie zlých duchov. Cédrové drevo dokáže posilniť ducha i telo, dodať im energiu. Myrha, živica z myrhovníka, sa používa oddávna ako prísada do vonných esencií. Keď traja králi putovali za práve narodeným Ježiškom, niesli mu okrem iného aj myrhu. Mäta pieporná je vhodná, keď chceme zbystriť svoje zmysly, dodať si odvahy, upokojiť sa. Verbena sa používa pri ochrane domova, zaháňa spory a podporuje dohody, ale pôsobí aj ako afrodiziakum.  Do kadidiel sa pridávajú aj iné známe rastlinky, ktoré sa bežne dajú na Slovensku zohnať – ako príklad možno uviesť majorán či rozmarín. Môžete si však vybrať aj z cudzokrajných esencií. Také santalové drevo zmiešané s koreninami (koriandrom, muškátovým orechom alebo aj so škoricou) má pri horení veľmi príjemnú vôňu, ktorá prebudí vašu fantáziu a dodá vašim myšlienkam novú dimenziu.

(časopis magická žena)

Chcete sa dozvediet viac zaujímavosti?

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

Poraďte si s jarnou únavou

March 16, 2016
March 16, 2016

jarna unavaJar, leto, jeseň, zima – štyri ročné obdobia nás môžu vždy niečím potrápiť i potešiť. V lete je priveľmi horúco, na jeseň prichádza jesenná depresia, zima nám vnesie do duše nostalgiu. A jar? Tá často prináša so sebou jarnú únavu. Zároveň však nám vracia do života viac slnečných dní a prebúdzajúcu sa prírodu. Ako bojovať proti jarnej únave a na čo všetko ešte máme na jar myslieť?

 Chýbajú vám na jar sily, cítite sa pod psa, najradšej by ste sa zakutrali do perín a spali? Toto všetko sú symptómy choroby-nechoroby, ľudovo nazývanej jarná únava. Nemyslite si, že je to niečo výnimočné, že sa to stáva len vám. Jarná únava potrápi každoročne tri štvrtiny ľudí, pričom v prevahe sú ženy.

Ovplyvňuje to viacero faktorov. Po zime, počas ktorej ste sa ešte statočne držali, prichádza zmena počasia, ktoré sa vyznačuje veľkou nestálosťou. Prichádza teplo, ešte ho nie je dostatok, vracia sa chlad, zima ešte nepovedala posledné slovo. Práve toto striedanie tepla s chladom a zmeny tlaku vzduchu pri  zmenách počasia môžu citlivým ľuďom úplne rozhádzať rytmus fungovania – výsledok je potom ten, že sa človek cíti ako zbitý a bez nálady.

Jar dokáže rozhádzať biorytmus. Predtým boli dni krátke, noci dlhé, teraz sa to mení. Niekto sa tomu dokáže prispôsobiť lepšie, iný horšie. Do toho ešte prichádza letný čas, ktorý vás vyženie o hodinu skôr z postele. V tomto roku sa letný čas zmení v nedeľu 29. marca, ručičky hodiniek sa o druhej v noci presunú na tretiu.

Zima vám zvyčajne uberie aj z kondície, predsa len je človek menej vonku ako v teplejších mesiacoch. Na prelome zimy a jari sú časté aj chrípkové ochorenia a nachladnutia, ktoré vám “kradnú” sily a nemilosrdne berú energiu, takže výsledkom je zdevastovaný organizmus. Treba ho dať do poriadku, urobiť niečo pre svoje telo, ako aj pre svoju dušu.

Slnko je najlepší lekár, hovorievalo sa a v mnoho to platí stále. Nevyhýbajte sa jarnému slniečku, nechajte sa pohladiť jeho lúčmi, vstrebávajte teplo, ktoré z neho sála. Samozrejme, s mierou. Choďte na prechádzku, najlepšie do prírody, ale aj v mestách sa dajú nájsť príjemné miesta. Sadnite si na lavičku, vychutnávajte si chvíľu pokoja, zbavte sa stresu.

Šport tiež účinkuje ako jarný životobudič, ale nepreháňajte to. Nejde o to, aby ste sa “zničili”, ale aby ste telo rozprúdili a povzbudili v ňom pozitívne pochody. Rekreačný šport ho môže pekne naštartovať. Športovanie vám zároveň dodá aj hormón šťastia – serotonín. Pomôže aj ranná rozcvička. Otvorte si okno, poriadne vyvetrajte, zacvičte si.

 Zimné mesiace určite poznačili aj vašu pleť. Je dehydratovaná, bude potrebovať živiny, musíte si ju zregenerovať. Znamená to poskytnúť jej nielen dobrú kozmetiku, ale mali by ste dbať na správnu životosprávu a vyváženú stravu. Nezabúdajte na čistenie pleti, ale to platí nielen na jar, ale hocikedy počas roka. Používanie kvalitných prípravkov je dôležité, aby ste pokožku namiesto čistenia len netrápili. Uvedomte si, že ak budete spokojné so svojou pleťou, budete spokojné samy so sebou a o to sebavedomejšie a schopnejšie vzdorovať aj jarnej únave.

Vaše telo sa poteší aj prísunu minerálov a vitamínov. Ako si posilniť imunitu, nájdete v inom článku v tomto čísle Magickej ženy. Nezabúdajte však, že tam, kde je možné dať prednosť prírode, tam jej ju dajte – využite vitamíny z ovocia, zeleniny, vyskúšajte liečivú silu byliniek. Napríklad listy púpav, ktoré už v tomto období začínajú rásť. Ideálne by bolo zjesť denne pol kila zeleniny a dvesto gramov ovocia.

Nezabúdajte na pitný režim, je dôležitý. Odporúčané množstvo pre dospelého človeka je 2,5 až 3 litre vody počas dňa, ale je to individuálne, niekto potrebuje viac, niekto menej. Počúvajte hlas svojho tela, neignorujte ho. Keď sa potrebujete napiť, neodkladajte to len preto, že ide niečo zaujímavé v televízii.

Pozitívne myslenie je pravý jarný liek na jarnú únavu. Vždy si nájdite niečo, čo vás poteší, nejakú činnosť, ktorá vás baví, spomienku, ktorá vám pripomenie to dobré, čo ste prežili. Urobte si radosť aj niečím pekným – kabelkou, šatami, blúzkou či len tak peknou kytičkou do vázy. Stretávajte sa s ľuďmi, ktorí sú optimisti a čerpajte z nich pozitívnu energiu. Uvedomte si, že jarná únava vás dostane len vtedy, keď sa vy vzdáte.

(časopis magická žena)

Chcete sa dozvediet viac zaujímavosti?

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

Ako prichádzajú sny a čo nám hovoria

March 8, 2016
March 8, 2016

dreamsČasto sa nám v noci niečo sníva. V hlave sa nám odvíjajú príbehy, niekedy reálne, inokedy mimo hraníc reality. Sen je vstupenka do iného sveta, do podvedomia, do minulých životov. Chce nám niečo povedať alebo nás vracia tam, kde sme už boli, len si to nepamätáme? Sú naše sny iba filmovým predstavením, v ktorom sme výlučne len diváci alebo majú aj nejaký hlbší význam?

Niektorí ľudia v noci snívajú, niektorí nie. Niektorí si svoje sny ráno pamätajú, iní nie. Spánok môžeme zjednodušene rozdeliť na hlboký (vtedy sa nám sny nesnívajú) a plytký, tzv. REM spánok. V tejto fáze spánku sa ľuďom zdajú sny. REM je skratka z anglického Rapid Eye Movement (rýchly pohyb očí) a vychádza z toho, že človek vtedy rýchlo klipká očami.

Človek nemusí mať len jeden sen, môže ich byť niekoľko, zvyčajne však nepresiahne počet štyroch či piatich. Dĺžka sa mení, môže byť aj zopár sekúnd, ale nepresiahne 20-30 minút. Samozrejme, sú aj výnimky. Takže z bežného osemhodinového spánku bežne môžeme snívať ani nie štvrtinu času, zvyčajne však ešte menej. Veľkú časť z toho si aj tak nezapamätáme, alebo sny vytesníme z hlavy. Najviac si pamätáme to, čo sa nám sníva tesne pred tým, než sa prebudíme. Určite si spomeniete na chvíle, kedy sa vám ešte niečo zdá, ale už cítite, že sa prebúdzate. Vtedy máte aj najväčšiu šancu, že budete vedieť, o čom sa vám snívalo.

Sny sa rodia v našej hlave, zaoberajú sa našimi problémami a ovplyvňuje ich naše podvedomie. Mozog pracuje aj počas spánku, najviac vo fáze REM – a jedna z jeho “zábaviek” sú aj sny. Mozog nasával počas stavu bdelosti informácie, tie nejakým spôsobom spracoval a následne nám ich vracia späť. Nie je to zvyčajne rozsiahly epický príbeh, skôr jeho zjednodušená verzia, akési zostručnenie posolstva, ktoré nám poskytuje. Ak budete mať na druhý deň dôležitý rozhovor, mozog nám môže zjednodušene ukázať, čoho sa bojíme alebo čo sa nádejame – napríklad nám môže ukázať, že nás posielajú preč, alebo, naopak, že si úspešne podávame ruky s druhou stranou.

Vo sne sa realita ohýba a kriví, môže porušovať zákony – aj tie ľudské, aj tie prírodné. Môžeme sa ocitnúť vo svete mimo reality, ale uvedomme si, že aj táto nereálna situácia vychádza z niečoho, čo sme už prežili, aké máme skúsenosti. Môže dokonca vychádzať zo skúseností generácií pred nami, ktoré máme v podobe archetypov “zakódované” vo svojej podstate.

Človek spí, ale zároveň aj prijíma podnety, ktoré sú okolo neho. Nemeckí vedci testovali ľudí, ktorí spali, či dokážu vnímať vône a “pretaviť” ich do sna. Vo fáze REM okolo nich “rozprestreli” príjemné vône, ale aj smrad skazených vajec. Po príjemných vôňach ľudia popisovali sny ako príjemné, po vajciach hovorili o opačnom pocite. Vedci si vybrali vôňu práve preto, že čuch je zmysel, ktorí “nespí” ani počas spánku. Na spáčoch sa však môžu prejaviť aj iné podnety, napríklad hluk či vibrácie.

Lucidné snívanie

Existujú ľudia, ktorí si dokážu počas sna uvedomiť, že snívajú, že to nie je realita. Volá sa to vedomé snívanie (lucidné). Niekomu sa to deje náhodne, niekto sa cielene dokáže dostať do stavu, keď sníva a vie, že sníva.

V takomto sne si potom sám môže zvoliť, čo sa stane. Aj keď nie až tak celkom a nie vždy. Aj v lucidnom sne máte určité zábrany, ktoré vychádzajú z vášho vnútra, vášho podvedomia. Napríklad si uvedomíte, že snívate a chcete vykonať niečo, čo by ste si v realite nedovolili. Napríklad uvidíte niekoho pekného a chcete ho pobozkať. Fajn, túžba tu je, už ju cítite a v tom vám niečo zabráni to spraviť Zrazu vám sťažknú nohy alebo príde niekto iný a zabaví vás. Vy cítite, že je to váš sen, ale nemáte síl, aby ste v ňom spravili to, čo ste si predsavzali. Aj v tomto prípade zapracovalo vaše podvedomie, ktoré vám pohrozilo prstíkom – v reálnom svete by vás zabrzdilo vedomie, v snovom podvedomie.

Lucidné sny aspoň raz za život má viac ako polovica ľudskej populácie, vyskytnú sa náhodou, často už v detskom veku. Sú však ľudia, ktorí dokážu mať takéto sny opakovane, niektorí z nich sa tomu venujú cielene. Nakoniec, lucidné snívanie sa používa aj v terapii, napríklad u ľudí, ktorí trpia zlými snami, nočnými morami. Musia sa presvedčiť, že ide len o sen, ktorého sa nemusia báť.

Ak chcete mať predstavu o lucidnom snívaní, zabalenú do hollywoodskej pozlátky, pozrite si film s Leonardom di Capriom, ktorý sa nazýva Inception (Počiatok). Je to, samozrejme, akčný thriller vo viacerých rovinách, čo iné, ale je tam jeden moment, ktorý stojí za povšimnutie. Hlavný hrdina zisťuje, či je vo sne alebo v reálnom živote tak, že si roztočí malý kovový zotrvačník – vĺčok. Ak by bol v reálnom svete, tak by po určitom čase spadol. V tom snovom sa točí donekonečna.

Ak máme lucidný sen, musíme vedieť, či sme v realite alebo nie. Klasické poučky hovoria, že v lucidnom sne nie sú dotiahnuté detaily. Napríklad nápisy sa môžu meniť, keď sa na ne druhýkrát pozriete, obrazy v zrkadle sú nezreteľné alebo sa v ňom vidíte úplne inak, než je normálne a podobne. Ľudia, ktorí sa lucidnému snívaniu vážnejšie venujú, odporúčajú nováčikom, aby si písali záznamy o svojom sne. Aby na ne nezabudli, pripomenuli si ich a vracať sa k nim.

Lucidné snívanie chce využiť aj veda. Štúdia amerických vedcov z Yale ukázala, že ľudia, ktorí vedia kontrolovať svoje sny, môžu sa počas snívania učiť, získavať nové vedomosti. Nie je to síce ako v Matrixe, kde hlavným hrdinom v okamihu “naliali” do hlavy zručnosti, ktoré nemali, ale prostredníctvom snov sa snažia o niečo podobné. Nové veci sa snažia učiť ľudí tým, že im dajú zadanie, o čom majú snívať. Tí, ktorí to podstúpili, hovorili o euforickom pocite. Ľudia, ovládajúci lucidné snívanie, dosahovali lepšie výsledky aj v oblasti riešenia situácií zo sociálnych vzťahov. Učenie má však aj svoje limity, klavírny virtuóz sa z vás nestane, to treba poctivo oddrieť pri klavíri alebo sa narodiť s talentom ako hrom.

Dobrá správa však je, že tieto schopnosti ľudského mozgu je možné trénovať a vylepšovať. Nakoniec, mnohí to robia nevedomky. Určite sa vám už stalo, že ste sa do noci učili a ledva ste si tlačili vedomosti do hlavy, ale ráno ste v nej mali “upratané”, vedomosti sa rozdelili do správnych šuplíkov a vedeli ste presne, čo ste potrebovali. Alebo ste si v noci v hlave premietali nejakú situáciu, ktorú ste potom na druhý deň v realite zvládli ako keby ste to mali nacvičené.

Vykladanie snov

Sny vo všeobecnosti, nielen tie lucidné, nás dostávajú do sfér hlboko ukrytých v povedomí či skôr v nevedomí. V ňom sa hrabali už rôzni psychológovia, aj ten najznámejší (Sigmund Freud). Ten hľadal v snoch prejav nášho libida, ktoré hľadá slasť a uspokojuje naše najnižšie potreby, ktoré sa neriadia už morálkou či zákonmi. Libido je zdroj silnej energie, prinášajúce potešenie a uspokojenie.

V každom prípade sa vo sne dostávame tam, kde sú naše trináste a štrnáste komnaty. Väčšina ľudí môže byť zo svojich snov zmätená a nevedia, čo im vlastne hovoria. Preto je potrebné preložiť si ich do zrozumiteľnej reči. Môžete to urobiť vy, ale potrebujete sa to naučiť. Môže to urobiť niekto iný, ktorý má so snami a ich vykladaním skúsenosti.

Sny sú veľmi osobná záležitosť. Preto aj vykladanie snov niekým druhým je náročné. Dá sa povedať, že najlepším vykladačom vašich snov ste vy osobne. Tu sa však často prejaví to, že aj keď sa osobne dobre poznáte, niektoré veci nevidíte alebo nechcete vidieť – nechcete si pripustiť často ani to, čo je všetkým naokolo dávno jasné. Vtedy vám môžu pomôcť ľudia, ktorí sú vo vykladaní snov profesionáli. Platí tu však, že čím vás lepšie poznajú alebo čím viac sa o vás dozvedia napríklad počas rozhovoru, tým lepšie môžu vyložiť aj vaše sny.

Do snov si prenášate svoje problémy, nádeje, traumy, ale aj radosti. Ak sa nejaký sen častejšie opakuje, je zrejmé, že je tu niečo, čo vás trápi, čo z podvedomia musí ísť na povrch. Nemusia to však byť len opakované sny, ale aj nejaký sen, ktorý vo vás zanechá takú výraznú stopu, že si ho zapamätáte. Podobne ako pri lucidných snoch je dobré viesť si denníček, kde tieto nočné výlety do svojho podvedomia zaznamenáte. Dôležitý je každý detail, pretože ak sa vám aj snaží podvedomie odovzdať dôležité posolstvo, často to nedokáže vyjadriť tak názorne, aby ste to hneď pochopili, prípadne si vy nepamätáte, čo všetko vám odovzdalo. Kto má veľký záujem ísť ešte hlbšie, až do oblastí, o ktorých sa hovorí, že patria spomienkam na minulé životy, tak sa môže oprieť o hypnózu, regresnú analýzu, Gestalt terapiu a podobné metódy, ktoré sa snažia vydolovať z vášho podvedomia maximum.

Môže vám v tomto pomôcť snár? Môže, ale berte ho len ako barličku, ktorý vás len niekam nasmeruje, keď vám nestačí vaša fantázia. V snári sú všeobecné výklady pojmov, ktoré ľudia spájajú s konkrétnymi udalosťami. Je to akési kolektívne vedomie – čo však platí na ostatných, nemusí platiť na vás. Ak sa vám sníva o kufri v predsieni, pre niekoho to môže znamenať, že sa chystá na cestu, pre iného návštevu, ktorá príde, ďalšiemu môže pripomenúť človeka, ktorý odišiel. Snár sa dobre číta, ale ťažšie sa používa.

Nepodceňujte sny, rozhodne to nie je len divadelné predstavenie pre vaše pobavenie. Vždy je to odozva toho, čo máte vo vedomí aj v podvedomí. V príhodnej chvíli sa tieto informácie spoja a vyšlú vám nejaký odkaz.

Je len na vás ako ho pochopíte a či ho vôbec pochopíte.

časopis magická žena

Chcete sa dozvediet viac zaujímavosti?

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

© 2021 ivestenie.sk  ·  Mediatex, s.r.o.  ·  Autorské práva  ·  Kontakt