Archive for month: December, 2016

Tichá a svätá… ako je to vo svete?

December 20, 2016
December 20, 2016

vanoce_511398544Tichá noc, svätá noc, všetko spí, všetko sní… Vianoce sú sviatky pokoja a mieru, Silvester patrí oslavám, Nový rok ich následkom. Takto to máme zariadené u nás, ale je to tak aj vo svete? Ako trávia tieto dni ľudia na iných kontinentoch, čo oslavujú podobne ako my, čo ignorujú a čo majú navyše? Pozrite sa s nami nielen za hranice všedných dní, ale aj za hranice našich kultúrnych zvykov. Viete čo napríklad v takom Mexiku znamená pastorelas?

Mexiko je ďaleká krajina, ale ich zvyky nie sú až také vzdialené. Počas obdobia “posadas” od 15. decembra do 24. decembra si Mexičania pripomínajú putovanie Jozefa a tehotnej Márie do Betlehema – tí dlho hľadali nocľah, až sa zložili v maštali. “Pastorelas” sú zase divadelné skeče, ktoré hranou formou opisujú putovanie pastierov za Betlehemskou hviezdou a teda aj za malým Ježiškom. Na začiatku dostanú od anjela správu, že sa narodil Ježiš Kristus. Pastieri sa vydajú na cestu, na ktorej ich pokúša diabol a chce ich zviesť z cesty. Odolajú mu a dostanú sa až do Betlehema. V pastorelas nadšene vystupujú profesionáli i amatéri, sú to hry plné improvizácie, žartov, prekáračiek, posmeškov, k slovu príde i tequila, aj láska…

Mexiko je úzko späté s Pannou Máriou. Práve Panna Mária Guadalupská je patrónkou krajiny (a od roku 1945 patrónkou celej Ameriky). V 16. storočí sa zjavila miestnemu indiánovi a jeho prostredníctvom požiadala biskupa, aby jej tu postavil kostol. Biskup neveril a chcel nejaké znamenie. Znamenie dostal. Indián mu priniesol ruže – pričom vtedy všade mrzlo. Indián ruže vysypal pred biskupom na zem a na plášti, v ktorom ich mal zabalené, sa zrazu vytvoril obraz Panny Márie. Biskup dal okamžite na mieste zjavenia postaviť kostol. Tento obraz je dodnes jednou z najvzácnejších mexických cenností a úctivo sa mu klania celá Latinská Amerika.

 Mexičania si na Vianoce doprajú morčacie mäso, namiesto kapra, ktorého jeme u nás, je treska a radi si dzobnú z množstva obložených mís. Musia počas osláv dlho vydržať hore – aj deti dostávajú darčeky až o polnoci. V Mexiku sú vianočné sviatky viac veselé než tiché – to je ten južanský temperament.

S Mexikom sa spája aj kvet, ktorý veľmi dobre poznáme – Vianočná ruža. Je to domovská krajina tejto krásnej rastliny. Paradoxne, kvety má veľmi nenápadné. To, čo ako kvet vyzerá – a čo nás láka najčastejšie jasnočervenou farbou, ale aj žltou či bielou – sú listene. Pre nás je Vianočná ruža exotický kvet konca roka, blížiacich sa sviatkov. V Mexiku je to bežný krík.

Vianoce? Nákupná horúčka

V Číne v pomere k množstvu ľudí nie je veľa kresťanov, kedysi dokonca bývali Vianoce zakázané a čínski kresťania ich oslavovali doma v súkromí. Čína je však veľkou obchodnou veľmocou a obchodník vždy vie vycítiť, na čom sa dá zarobiť. Takže dnes sú vianočné sviatky a najmä vianočné nakupovanie obrovským biznisom. Číňania radi nakupujú a tak sa netreba čudovať, že im obchody vychádzajú v ústrety. Nájdete tu všetko – od množstva vianočnej výzdoby, cez Santa Clausa a jeho soby, až po otravné verklíkovanie piesne Jingle Bells (Roľničky). Neodolal ani čínsky prezident, ktorý pred piatimi rokmi počas návštevy Fínska (ešte ako viceprezident) navštívil aj chatu Joulupukkiho – fínskeho Santa Clausa.

Číňania podľahli západnej konzumnej kultúre ľahko a radi – nakoniec, veľké množstvo západného spotrebného tovaru sa vyrába práve v Číne. Na vidieku to necítiť, ale v mestách, kde žije rozmáhajúca sa stredná trieda, to žije. Deň narodenia malého Ježiška je veľmi dobrý dôvod, aby moderná “zlatá” mládež vyrazila za zábavou. Ani v Číne sa nedá hovoriť o tichej noci, veď to treba poriadne roztočiť.

Vianočnému ošiaľu neunikli ani ďalšie priemyselné štáty v oblasti – Štedrý deň sa oslavuje aj v Japonsku, aj v Južnej Kórei, ktorá má svoju verziu Santa Clausa, oblečeného nie do červených šiat, ale do modrých. Santa Haraboji je očakávaný najmä deťmi, pretože im nosí darčeky.

Filipíny sú spolu s Východným Timorom jediné dve krajiny v Ázii, ktoré majú silné zastúpenie kresťanov medzi svojou populáciou. Filipíny majú suverénne najdlhšie vianočné obdobie na svete. Začína sa už v septembri. U nás vtedy o Vianociach ešte ani len nechyrujeme, aj keď sa naše reťazce snažia posúvať vianočnú sezónu stále bližšie k letu. Samotné Vianoce na Filipínach nie sú na ľade, ale na blate – teploty bez problémov prekročia tridsiatky. Vonku trópy – tak si ten sneh treba primyslieť.

O obchode je to aj v krajinách Perzského zálivu. Do Dubaja sa dokonca lieta na vianočné nákupy, najväčší obchodný dom sveta Dubai Mall tesne pred Vianocami ponúka obrovské množstvo zliav a keď dobre nakúpite, môžete sa aj okúpať v teplej morskej vode. Ak chcete zažiť aj zimnú atmosféru, môžete si ísť zalyžovať do krytého lyžiarskeho areálu Ski Dubai. Tam si snehu, aj keď umelého, môžete užiť do sýtosti.

Ako to vyzerá u chladných Severanov?

Vo Švédsku sa to podstatné odohráva od 13. decembra, keď majú sviatok Lucie. Švédi majú od tohto dňa množstvo Lucií – volia sa ich, v malých dedinkách, vo veľkých mestách, majú aj svoju národnú Luciu. A Lucie sa potom ujmú svojej vlády, pričom im pomáhajú škriatkovia – jultomtar. Často vám ponúknu pepparkakor, tradičný švédsky zázvorový keks. Možno ho už poznáte – z predajní Ikea. Švédsko je severská krajina a tak nemôžete očakávať v predvianočnom období veľa svetla – neskoro sa rozvidní, skoro sa stmieva. Preto sú vyzdobené mestá svetielkami nielen krásne, ale aj užitočné – budete vidieť na cestu. Ak vám bude zima, môžete sa zahriať glöggom (nájdete ho aj v iných škandinávskych krajinách). Je to varené víno s výraznou príchuťou korenia. Čo sa týka jedla, milovníci rýb zajasajú. Na sviatočnom stole ich nájdete neúrekom. Švédi a ryby jednoducho idú dohromady. Na nosenie darčekov majú Švédi tajuplného vianočného mužíčka, ktorý sa volá Jultomte. U nás to musí zvládnuť Ježiško…

V Nórsku môžete mať na sviatočnom stole okrem rýb napríklad aj bravčové či jahňacie rebrá. Dary deťom prinesie Julenissen, často aj osobne. Nie je potom potrebné deťom vysvetľovať, odkiaľ sa zrazu pod stromčekom darčeky objavili. Nóri sú v niečom podobní Čechom a Slovákom, tiež milujú film Tri oriešky pre Popolušku. Prvý sviatok vianočný venujú Nóri návšteve kostola, na Štefana sa zvyčajne rozprúdi bujará zábava.

Na Islande sa zase miešajú kresťanské tradície s mytológiou z pohanského obdobia. Jeden z príbehov hovorí o trinástich vianočných mužíkoch (jólasveinar). Sú to deti zlého obra a zlej obryne – každý z nich je poriadny lotrík, ktorý rád ľuďom škodí. Na konci roka si to však chcú zrejme vyžehliť. Trinásť dní pred Vianocami schádzajú z hôr medzi ľudí a dávajú deťom drobné darčeky. Každý deň prichádza len jeden a tak sa deti na Islande môžu tešiť, že si ráno vo svojej ponožke za oknom nájdu drobný darček.

Vo Fínsku nosí darčeky Joulupukki, čo je fínska obdoba Santa Clausa. Má svoj príbytok v Laponsku a nesnaží sa do domu vliezť komínom. Príde, zaklope na dvere a spýta sa: “Sú tu nejaké poslušné deti?” Samozrejme, je ich tam plno a sú len poslušné.

V Dánsku zase majú tradičné vianočné pivo Julebryg. Dospelí nedočkavo čakajú na deň, kedy sa začína čapovať, pretože k sviatkom jednoznačne patrí. Na slávnostnej večeri si môžete pochutiť na pečenej kačici či husi alebo si môžete dať z pečeného bravčového. V ryžovej kaši s posekanými mandľami, ktorá sa podáva ako dezert, býva aj jedna celá mandľa. Kto si ju nájde, zožne slávu, obdiv a možno dostane aj nejaký darček. Deti dostávajú darčeky od Julemanda, ktorý má zázračné sane ťahané deviatimi sobmi. Ak nepríde osobne, tak darčeky spod stromčeka porozdávajú samotné deti – vyberú si jedno spomedzi seba.

V meste Betlehem…

Vianoce a advent, ktorý im predchádza, patria medzi najvýznamnejšie kresťanské sviatky. Ako to vyzerá v samotnom Betleheme, ktoré je rodiskom Ježiša Krista? Betlehem sa nachádza na Západnom brehu Jordánu, niekoľko kilometrov od Jeruzalema. V súčasnosti má približne 30-tisíc obyvateľov. V meste sa nachádza Chrám Narodenia Pána, ktorý je postavený presne tam, kde sa narodil Ježiš. Ide o najstarší kresťanský kostol, ktorý doteraz funguje, jeho stavba sa začala v roku 327. Od roku 2012 je kostol súčasťou Svetového dedičstva UNESCO.

Ako to v Betleheme vyzerá 24. decembra? Napoludnie sa začína procesia, na ktorú prichádzajú tisíce kresťanov z celého sveta. Na Námestí jasličiek pred chrámom je vtedy veľmi veľa ľudí, vianočné sviatky pripomína aj vyzdobený vianočný strom. V sprievode pochoduje veľa hudobníkov, znejú bubny, ale aj ostrý zvuk gájd – je to pripomienka, že do roku 1948 bola Palestína pod britskou správou.

Z Betlehema pochádza aj Betlehemské svetlo, ktoré pred Vianocami odpália z plamienku, ktorý horí v Chráme narodenia. Odtiaľto potom putuje do celého sveta a skauti ho prinášajú k ľuďom. V tomto roku doputuje Betlehemské svetlo letecky do Viedne v sobotu 12. decembra a odtiaľ sa dostane aj na Slovensko. O deň neskôr, v nedeľu 13. decembra, slovenskí skauti odovzdajú svetlo prezidentovi Slovenskej republiky Andrejovi Kiskovi a v rovnaký deň ho dajú aj poľským kolegom. Dňa 19. decembra, čo je posledná sobota pred Štedrým dňom, začne svetlo svoju cestu po Slovensku. Skauti ho vlakmi rozvezú do približne 300 miest na Slovensku, aby sa dostalo aj medzi ľudí.

Nemusíte mať svetielko z Betlehemu, aby ste v sebe zažali slávnostnú atmosféru. Potrebujete len čisté srdce a dobrú vôľu. Pripomeňte si tých, ktorí tu boli – a už zostali len v spomienkach. Spomeňte si na ľudí, ktorých máte radi – a ktorí nie sú pri vás. Otvorte svoje srdce ľuďom, ktorých máte okolo seba a zaželajte im všetko najlepšie. Prichádza čas, keď sa môžu stať zázraky – a vy môžete byť ich súčasťou.

časopis magická žena

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

vanoce_511398544

© 2021 ivestenie.sk  ·  Mediatex, s.r.o.  ·  Autorské práva  ·  Kontakt