Ako prichádzajú sny a čo nám hovoria

March 8, 2016
March 8, 2016

dreamsČasto sa nám v noci niečo sníva. V hlave sa nám odvíjajú príbehy, niekedy reálne, inokedy mimo hraníc reality. Sen je vstupenka do iného sveta, do podvedomia, do minulých životov. Chce nám niečo povedať alebo nás vracia tam, kde sme už boli, len si to nepamätáme? Sú naše sny iba filmovým predstavením, v ktorom sme výlučne len diváci alebo majú aj nejaký hlbší význam?

Niektorí ľudia v noci snívajú, niektorí nie. Niektorí si svoje sny ráno pamätajú, iní nie. Spánok môžeme zjednodušene rozdeliť na hlboký (vtedy sa nám sny nesnívajú) a plytký, tzv. REM spánok. V tejto fáze spánku sa ľuďom zdajú sny. REM je skratka z anglického Rapid Eye Movement (rýchly pohyb očí) a vychádza z toho, že človek vtedy rýchlo klipká očami.

Človek nemusí mať len jeden sen, môže ich byť niekoľko, zvyčajne však nepresiahne počet štyroch či piatich. Dĺžka sa mení, môže byť aj zopár sekúnd, ale nepresiahne 20-30 minút. Samozrejme, sú aj výnimky. Takže z bežného osemhodinového spánku bežne môžeme snívať ani nie štvrtinu času, zvyčajne však ešte menej. Veľkú časť z toho si aj tak nezapamätáme, alebo sny vytesníme z hlavy. Najviac si pamätáme to, čo sa nám sníva tesne pred tým, než sa prebudíme. Určite si spomeniete na chvíle, kedy sa vám ešte niečo zdá, ale už cítite, že sa prebúdzate. Vtedy máte aj najväčšiu šancu, že budete vedieť, o čom sa vám snívalo.

Sny sa rodia v našej hlave, zaoberajú sa našimi problémami a ovplyvňuje ich naše podvedomie. Mozog pracuje aj počas spánku, najviac vo fáze REM – a jedna z jeho “zábaviek” sú aj sny. Mozog nasával počas stavu bdelosti informácie, tie nejakým spôsobom spracoval a následne nám ich vracia späť. Nie je to zvyčajne rozsiahly epický príbeh, skôr jeho zjednodušená verzia, akési zostručnenie posolstva, ktoré nám poskytuje. Ak budete mať na druhý deň dôležitý rozhovor, mozog nám môže zjednodušene ukázať, čoho sa bojíme alebo čo sa nádejame – napríklad nám môže ukázať, že nás posielajú preč, alebo, naopak, že si úspešne podávame ruky s druhou stranou.

Vo sne sa realita ohýba a kriví, môže porušovať zákony – aj tie ľudské, aj tie prírodné. Môžeme sa ocitnúť vo svete mimo reality, ale uvedomme si, že aj táto nereálna situácia vychádza z niečoho, čo sme už prežili, aké máme skúsenosti. Môže dokonca vychádzať zo skúseností generácií pred nami, ktoré máme v podobe archetypov “zakódované” vo svojej podstate.

Človek spí, ale zároveň aj prijíma podnety, ktoré sú okolo neho. Nemeckí vedci testovali ľudí, ktorí spali, či dokážu vnímať vône a “pretaviť” ich do sna. Vo fáze REM okolo nich “rozprestreli” príjemné vône, ale aj smrad skazených vajec. Po príjemných vôňach ľudia popisovali sny ako príjemné, po vajciach hovorili o opačnom pocite. Vedci si vybrali vôňu práve preto, že čuch je zmysel, ktorí “nespí” ani počas spánku. Na spáčoch sa však môžu prejaviť aj iné podnety, napríklad hluk či vibrácie.

Lucidné snívanie

Existujú ľudia, ktorí si dokážu počas sna uvedomiť, že snívajú, že to nie je realita. Volá sa to vedomé snívanie (lucidné). Niekomu sa to deje náhodne, niekto sa cielene dokáže dostať do stavu, keď sníva a vie, že sníva.

V takomto sne si potom sám môže zvoliť, čo sa stane. Aj keď nie až tak celkom a nie vždy. Aj v lucidnom sne máte určité zábrany, ktoré vychádzajú z vášho vnútra, vášho podvedomia. Napríklad si uvedomíte, že snívate a chcete vykonať niečo, čo by ste si v realite nedovolili. Napríklad uvidíte niekoho pekného a chcete ho pobozkať. Fajn, túžba tu je, už ju cítite a v tom vám niečo zabráni to spraviť Zrazu vám sťažknú nohy alebo príde niekto iný a zabaví vás. Vy cítite, že je to váš sen, ale nemáte síl, aby ste v ňom spravili to, čo ste si predsavzali. Aj v tomto prípade zapracovalo vaše podvedomie, ktoré vám pohrozilo prstíkom – v reálnom svete by vás zabrzdilo vedomie, v snovom podvedomie.

Lucidné sny aspoň raz za život má viac ako polovica ľudskej populácie, vyskytnú sa náhodou, často už v detskom veku. Sú však ľudia, ktorí dokážu mať takéto sny opakovane, niektorí z nich sa tomu venujú cielene. Nakoniec, lucidné snívanie sa používa aj v terapii, napríklad u ľudí, ktorí trpia zlými snami, nočnými morami. Musia sa presvedčiť, že ide len o sen, ktorého sa nemusia báť.

Ak chcete mať predstavu o lucidnom snívaní, zabalenú do hollywoodskej pozlátky, pozrite si film s Leonardom di Capriom, ktorý sa nazýva Inception (Počiatok). Je to, samozrejme, akčný thriller vo viacerých rovinách, čo iné, ale je tam jeden moment, ktorý stojí za povšimnutie. Hlavný hrdina zisťuje, či je vo sne alebo v reálnom živote tak, že si roztočí malý kovový zotrvačník – vĺčok. Ak by bol v reálnom svete, tak by po určitom čase spadol. V tom snovom sa točí donekonečna.

Ak máme lucidný sen, musíme vedieť, či sme v realite alebo nie. Klasické poučky hovoria, že v lucidnom sne nie sú dotiahnuté detaily. Napríklad nápisy sa môžu meniť, keď sa na ne druhýkrát pozriete, obrazy v zrkadle sú nezreteľné alebo sa v ňom vidíte úplne inak, než je normálne a podobne. Ľudia, ktorí sa lucidnému snívaniu vážnejšie venujú, odporúčajú nováčikom, aby si písali záznamy o svojom sne. Aby na ne nezabudli, pripomenuli si ich a vracať sa k nim.

Lucidné snívanie chce využiť aj veda. Štúdia amerických vedcov z Yale ukázala, že ľudia, ktorí vedia kontrolovať svoje sny, môžu sa počas snívania učiť, získavať nové vedomosti. Nie je to síce ako v Matrixe, kde hlavným hrdinom v okamihu “naliali” do hlavy zručnosti, ktoré nemali, ale prostredníctvom snov sa snažia o niečo podobné. Nové veci sa snažia učiť ľudí tým, že im dajú zadanie, o čom majú snívať. Tí, ktorí to podstúpili, hovorili o euforickom pocite. Ľudia, ovládajúci lucidné snívanie, dosahovali lepšie výsledky aj v oblasti riešenia situácií zo sociálnych vzťahov. Učenie má však aj svoje limity, klavírny virtuóz sa z vás nestane, to treba poctivo oddrieť pri klavíri alebo sa narodiť s talentom ako hrom.

Dobrá správa však je, že tieto schopnosti ľudského mozgu je možné trénovať a vylepšovať. Nakoniec, mnohí to robia nevedomky. Určite sa vám už stalo, že ste sa do noci učili a ledva ste si tlačili vedomosti do hlavy, ale ráno ste v nej mali “upratané”, vedomosti sa rozdelili do správnych šuplíkov a vedeli ste presne, čo ste potrebovali. Alebo ste si v noci v hlave premietali nejakú situáciu, ktorú ste potom na druhý deň v realite zvládli ako keby ste to mali nacvičené.

Vykladanie snov

Sny vo všeobecnosti, nielen tie lucidné, nás dostávajú do sfér hlboko ukrytých v povedomí či skôr v nevedomí. V ňom sa hrabali už rôzni psychológovia, aj ten najznámejší (Sigmund Freud). Ten hľadal v snoch prejav nášho libida, ktoré hľadá slasť a uspokojuje naše najnižšie potreby, ktoré sa neriadia už morálkou či zákonmi. Libido je zdroj silnej energie, prinášajúce potešenie a uspokojenie.

V každom prípade sa vo sne dostávame tam, kde sú naše trináste a štrnáste komnaty. Väčšina ľudí môže byť zo svojich snov zmätená a nevedia, čo im vlastne hovoria. Preto je potrebné preložiť si ich do zrozumiteľnej reči. Môžete to urobiť vy, ale potrebujete sa to naučiť. Môže to urobiť niekto iný, ktorý má so snami a ich vykladaním skúsenosti.

Sny sú veľmi osobná záležitosť. Preto aj vykladanie snov niekým druhým je náročné. Dá sa povedať, že najlepším vykladačom vašich snov ste vy osobne. Tu sa však často prejaví to, že aj keď sa osobne dobre poznáte, niektoré veci nevidíte alebo nechcete vidieť – nechcete si pripustiť často ani to, čo je všetkým naokolo dávno jasné. Vtedy vám môžu pomôcť ľudia, ktorí sú vo vykladaní snov profesionáli. Platí tu však, že čím vás lepšie poznajú alebo čím viac sa o vás dozvedia napríklad počas rozhovoru, tým lepšie môžu vyložiť aj vaše sny.

Do snov si prenášate svoje problémy, nádeje, traumy, ale aj radosti. Ak sa nejaký sen častejšie opakuje, je zrejmé, že je tu niečo, čo vás trápi, čo z podvedomia musí ísť na povrch. Nemusia to však byť len opakované sny, ale aj nejaký sen, ktorý vo vás zanechá takú výraznú stopu, že si ho zapamätáte. Podobne ako pri lucidných snoch je dobré viesť si denníček, kde tieto nočné výlety do svojho podvedomia zaznamenáte. Dôležitý je každý detail, pretože ak sa vám aj snaží podvedomie odovzdať dôležité posolstvo, často to nedokáže vyjadriť tak názorne, aby ste to hneď pochopili, prípadne si vy nepamätáte, čo všetko vám odovzdalo. Kto má veľký záujem ísť ešte hlbšie, až do oblastí, o ktorých sa hovorí, že patria spomienkam na minulé životy, tak sa môže oprieť o hypnózu, regresnú analýzu, Gestalt terapiu a podobné metódy, ktoré sa snažia vydolovať z vášho podvedomia maximum.

Môže vám v tomto pomôcť snár? Môže, ale berte ho len ako barličku, ktorý vás len niekam nasmeruje, keď vám nestačí vaša fantázia. V snári sú všeobecné výklady pojmov, ktoré ľudia spájajú s konkrétnymi udalosťami. Je to akési kolektívne vedomie – čo však platí na ostatných, nemusí platiť na vás. Ak sa vám sníva o kufri v predsieni, pre niekoho to môže znamenať, že sa chystá na cestu, pre iného návštevu, ktorá príde, ďalšiemu môže pripomenúť človeka, ktorý odišiel. Snár sa dobre číta, ale ťažšie sa používa.

Nepodceňujte sny, rozhodne to nie je len divadelné predstavenie pre vaše pobavenie. Vždy je to odozva toho, čo máte vo vedomí aj v podvedomí. V príhodnej chvíli sa tieto informácie spoja a vyšlú vám nejaký odkaz.

Je len na vás ako ho pochopíte a či ho vôbec pochopíte.

časopis magická žena

Chcete sa dozvediet viac zaujímavosti?

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

© 2020 ivestenie.sk  ·  Mediatex, s.r.o.  ·  Autorské práva  ·  Kontakt