Apiterapia – liečenie medom


apiterApiterapia – využitie včelieho medu v medicíne

Keď sa vysloví spojenie “včelí produkt”, každému z nás príde na myseľ zväčša včelí med, ktorý okrem potravinárskeho využitia slúži aj na medicínske účely (zvýšenie obranyschopnosti organizmu, hojenie rán a pod.). Jednou z najsilnejších stránok včelieho medu je skutočnosť, že doposiaľ nebola zaznamenaná bakteriálna rezistencia na antibakteriálny med.

Dlhé roky sa vedci snažili identifikovať a charakterizovať jednotlivé zložky nachádzajúce sa v mede, ktoré sú zodpovedné za jeho antibakteriálny účinok. Vo všeobecnosti, vysoký obsah cukru, nízka hodnota pH a peroxid vodíka predstavujú antibakteriálny potenciál každého včelieho medu. Porovnaním antibakteriálnej aktivity rôznych druhov medov sa zistilo, že niektoré vykazujú vyššiu antibakteriálnu aktivitu, a to aj voči baktériám rezistentným na početné antibiotiká. Medzi terapeuticky najpoužívanejšie patrí manukový a pohankový med, ktoré sú označované ako medicínske certifikované medy. Len nedávno boli identifikované faktory zodpovedné za výrazný antibakteriálny účinok oboch terapeutických medov.

Hlavné terapeutické využitie medu spočíva v priamej aplikácii na postihnuté miesto. Preto je určený najmä na liečenie kožných defektov charakterizovaných prítomnosťou bakteriálnej infekcie. Naviac, med obsahuje látky, ktoré podporujú proces hojenia, čo urýchľuje samotné liečenie kožných defektov a rán. Používanie včelieho medu v procese hojenia predovšetkým ťažko hojacich sa rán sa čoraz častejšie etabluje v renomovaných klinikách vo vyspelých štátoch (UK, USA a Austrália).

V mnohých kultúrach sa využíva alternatívna liečba kašľu a zápalu horných dýchacích ciest pomocou včelieho medu. Med je vo všeobecnosti považovaný za bezpečné a lacné prírodné liečivo. Podávanie medu deťom mladším ako 1 rok sa neodporúča z dôvodu vzniku možného botulizmu.

Svetová zdravotnícka organizácia zaradila med ako potencionálne prírodné liečivo pre liečbu kašľu a symptómov nádchy. Pri liečení zápalu horných dýchacích ciest u detí, je med, podľa WHO, klasifikovaný ako demulcent, t. j. liečivo zmäkčujúce a upokojujúce poškodené alebo zapálené povrchy slizníc. Okrem demulcentnej vlastnosti, med má antioxidačné, antibakteriálne vlastnosti a stimuluje produkciu cytokínov, látok zohrávajúcich dôležitú úlohu v imunite. Vysoký podiel cukornej zložky v mede stimuluje slinné žľazy k produkcii slín a stimuluje sekréciu hlienu, čo vedie k zmierneniu dráždenia sliznice a tým k redukcii kašľu.

Niekoľko klinických štúdií sa zaoberalo využitím medu pri liečení respiračných ochorení a kašľu u detskej populácie. Tím okolo Dr. Paula z Pensylvánskeho štátneho ústavu medicíny zistil, že med môže ponúknuť rodičom efektívnu a bezpečnú alternatívu v boji proti kašľu ich detí. Výskumu sa podrobilo 105 detí vo veku 2 až 18 rokov. Všetky deti mali kašeľ spôsobený prechladnutím. Zistilo sa, že už malé množstvo medu podané pred spánkom pôsobí lepšie proti kašľu a ním narušenému spánku, ako liečba štandardne používaného dextrometorfánu, ktorý obsahujú tradičné lieky proti kašľu, bežne dostupné v lekárňach. Štúdia na zaistenie objektivity získaných výsledkov využila tzv. princíp dvojitého zaslepenia, čo znamená, že ani zdravotníci a ani rodičia detí nevedeli, či podávajú deťom sirup, ktorý vyzeral, voňal a chutil ako med, pričom obsahoval dextrometorfán alebo či išlo o pravý včelí med.

Aj vďaka tejto štúdii sa opäť potvrdilo, že med predstavuje vhodnú alternatívu oproti drahším liekom, ktoré so sebou prinášajú viacero nežiaducich účinkov.

Ing. Juraj Majtán, PhD.
Ústav zoológie SAV, Bratislava

© 2021 ivestenie.sk  ·  Mediatex, s.r.o.  ·  Autorské práva  ·  Kontakt