Aromaterapia


aromaAromaterapia – liečenie vôňou

Arómy a vône sa používajú už najmenej 6000. rokov, prvé vône sa obetovali bohom pri pálení kadidiel. Vône mimoriadne vysokej kvalita sa vyrábajú už od čias Egypťanov. Moderná Aromaterapia sa zrodila až v 20. storočí.
Čuch nám umožňuje uchovať si často symbolické spomienky na dávne minulosti. Čuchový vnem pôsobí na limbický systém v mozgu. Je to jeho najstaršia zložka, ktorá súvisí s pamäťou a citovými reakciami. Moja teta používala veľmi výraznú ale zároveň zvláštnu vôňu, od kedy zomrela som tú vôňu cítila asi 3 krát vždy sa mi hneď vybavila pred očami a spomeniem si na ňu. Najčastejšie používanou terapiou je voňavý kúpeľ. Éterické oleje však nie sú rozpustné vo vode, potrebné je pridať mlieko, med alebo prírodné oleje. Kúpeľ s arómou étrických olejov pôsobí analgeticky, povzbudzujúco, či stimulačne. Odporúča sa venovať kúpeľu dvadsať minút.

Rôzne  silice a koreniny:

Aníz – používa sa pri kašli, podporuje vylučovanie žliaz, dojčiacim matkám pri nedostatočnej tvorbe mlieka, osoží pri poruchách trávenia, najmä u detí vôňa anízu podporuje sebadôveru a pocit vlastnej hodnoty. Zlepšuje diplomaciu, spoluprácu a kontakt s ľuďmi opačného pohlavia.
Levanduľa – Čaj z levandule pomáha pri nespavosti, nervovej slabosti, návaloch krvi a bolestiach hlavy. Užíva sa taktiež pri reume, chrípke a vysokom krvnom tlaku
Šalvia – výborným liečivým prostriedkom pri zápaloch hrdla a ústnej dutiny. pôsobí utlmujúco, má sedatívne účinky. pomáha pri menštruačných bolestiach, pozitívne účinky prináša aj miernym znížením krvného tlaku.
Eukalyptus – pôsobí pri ťažkostiach s dýchaním účnne
Klinček – Pri celkovej slabosti organizmu, okrem toho, že tlmí bolesť. Určite v tomto ročnom období oceníte, že odpudzuje hmyz.
Zázvor – pri nachladení a reumatizme je efektívnym pomocníkom, uvoľňuje napätie a tlmí bolesti.
Medovka  – domácim prostriedkom na posilnenie srdca, uvoľnenie kŕčov, na vyvolanie chuti do jedenia, pri poruchách trávenia, nespavosti a vysokom krvnom tlaku. efektívne znižuje horúčku, oslobodzuje od bolesti hlavy.
Rozmarín – zvyšuje krvný tlak. Upokojuje a odstraňuje nervové vyčerpanie a zlepšuje krvný obeh. Vhodný je zvlášť pri reumatizme, kašli, astme, búšení srdca, nervozite, nespavosti a migréne. Priaznivo podporuje aj činnosť pečene. Rozmarínové víno je liekom na nemoci slabého srdca. Pripravíme ho vylúhovaním 50 g drogy v 3/4 litri bieleho vína.
Jazmín – na činnosť srdca blahodarne pôsobí  a pomáha aj pri nadmernej potivosti.

© 2021 ivestenie.sk  ·  Mediatex, s.r.o.  ·  Autorské práva  ·  Kontakt