Liečba pijavicami – hirudoterapia


hirudoHirudoterapia – liečenie pijavicami

Hirudoterapia pochádza z latinského „hirudo“ – pijavica. Pijavice sa v medicíne využívajú už tisíce rokov. Vlastnosti pijavice lekárskej  je veľmi ťažké docieliť, preto sú nenahraditeľné a v modernej medicíne sa využívajú  hlavne v chirurgii pri spájacích procedúrach, v kardiovaskulárnej oblasti, neurológii, pri gynekologických, urologických a mnohých iných chronických ochoreniach.

Bioaktívne zloženie sekrétu pijavice lekárskej

hirudín, hyaluronid, pseudohirudín, destabil, apyr, bdelin, eglin, kinin, histamin ako substat, kolagén, protea, lipolytic enzým, triglycerid, lipóza

Účinky

Antikolagulačné, antitrombotické, trombolytické, antiischematické imunostimulárne, antibakteriálne, protizápalové, analgetické a aterosklerotické, protiopuchové, bakteriostatické, analgetické, detoxikačné, mikrocirkulačné

Indikácie pri liečbe pijavicou lekárskou:

Srdcovo-cievne a ischemické ochorenia
Infarkt myokardu
Vysoký krvný tlak
Krvné podliatiny, zrazeniny
Kŕčové žily
Hemoroidy
Rôzne druhy krvácania
Gastroenterologické tráviace choroby
Zápal žlčníka – cholecystitis
Zápal pankreasu – pancreatitis
Pľúcna embólia
Chronická bronchitída, zápal pľúc, astma
Očné, ušné, krčné problémy
Sklerotická forma hypertonie
Paradentóza a iné zubné choroby
Urologické ochorenia, močové cesty
Mužská a ženská sterilita
Kožné choroby (akné, psoriáza, ekzém, herpes)
Gynekologické problémy
Systémové choroby (reumatická artritída)
Choroby s kĺbmi
Mozgová obrna
Krvácanie do mozgu
Migréna a depresia
Celková regenerácia organizmu
Reumatizmus a epilepsia (pijavice prinášajú vynikajúce výsledky. Stav pacientov sa zlepší, opäť dostanú chuť do jedla a spánku)
Bolesti svalov, natrhnutie svalov a natiahnutia
Živé očkovanie

Mnohí lekári, liečiaci pijavicami, zdôrazňujú ich priaznivé účinky. Obnovuje sa normálna telesná teplota, klesá krvný tlak, ustane krvácanie z nosa a krku, zlepšuje sa látková výmena, opuchy sa vytrácajú a tromby sa vstrebávajú. Terapia pijavicami môže byť príčinou zlepšenia útlmu bolesti. Pozitívny efekt nastáva aj pri reume, artróze, zraneniach a bolestiach svalov, alebo pri natrhnutí svalov. Pacienti pocítili zmiernenie bolesti, k najväčšej úľave dochádzalo po 24 h po priložení pijavice. Účinok pijavíc naviac – na rozdiel od analgetík – pretrvával i počas 4 nasledujúcich týždňov.

Na pijavice nedajú dopustiť ani súčasní ruskí výskumníci, ktorí tvrdia, že sa tieto zvieratká hodia pre zvýšenie imunity organizmu, zlepšenie látkovej výmeny, ustálenie hladiny cukru i krvného tlaku.

Kedy sa nesmú použiť pijavice?

pacienti s poruchou zrážanlivosti krvi
alergia na látku hirudín
poruchy imunitného systému
tehotenstvo
pri užívaní liekov s obsahom olova
pri užívaní liekov na riedenie krvi
pri alergickej reakcii uštipnutia hmyzom
u novorodencov a malých detí, len na lekársky predpis
pri ťažkej anémii (chudokrvnosť)
pri cukrovke
pri poruche hojenia sa rán

Pijavice sa používajú jednorazovo.

U každého pacienta môžu byť rôzne reakcie na terapiu.  U niektorých pacientov sa môže vyskytnúť po terapii nadmerná únava alebo, naopak, zvýšená aktivita.

Lokálna reakcia, ktorá sa vyskytuje skoro pri každom použití pijavice, je začervenanie na mieste uhryznutia a môže byť sprevádzané aj svrbením. Toto začervenanie a svrbenie je neškodné. Po terapii je červené miesto zakázané škriabať.

Vzácnymi vedľajšími účinkami sú veľmi silné a predĺžené krvácanie, teda viac ako 24 hodín.

Každý človek je do určitej miery alergický na látku histamín, avšak niekto menej, niekto viac. V prípade, ak sa prejaví silná alergická reakcia (napr. opuchne celá končatina, vystúpi vysoká teplota), je potrebné terapiu vysadiť a vyhľadať lekára.

Výskum

V posledných desaťročiach skúmalo množstvo vedcov zloženie slín pijavičky pomocou najpresnejších prístrojov. Boli v nich zistené fermenty,  inhibítory a iné látky, ktorých funkcie neboli dodnes objasnené. Vďaka tomu sa dá tvrdiť, že pijavičky neliečia len chorý orgán, ale ako živý, veľmi zložitý originálny nešpecifický stimulátor pôsobia na celý ľudský organizmus, predovšetkým na systém látkovej výmeny v bunkách, vlásočniciach a lymfatických cievach.

Výsledkom liečenia pomocou pijavičky je zvýšenie imunobiologickej odolnosti a obnovenie porušenej rovnováhy v organizme, ako napr. normalizácia teploty, krvného tlaku, hladiny cukru a teda zlepšenie zdravotného stavu. Taktiež je dôležité reflexné pôsobenie na organizmus, čo vedie k adekvátnym reakciám vegetatívneho a centrálneho nervového systému.

Aplikácia

Celý proces aplikácie trvá približne 30 min až 2 hodiny, výnimočne dlhšie. Pokožka pacienta musí byť čistá a bez pachu, inak sa pijavička neprisaje. Zahryznutie pijavičky nie je bolestivé. Pacient ho cíti ako slabé elektrické mravenčenie. Trojgramová pijavička dokáže vysať až 15 ml krvi a potom sama odpadne. Rana môže krvácať až 36 hodín. Taktiež sa vyskytuje aj svrbenie, ktoré spôsobuje histamín. Vzhľadom na to, že pijavička detoxikuje telo, je potrebný zvýšený príjem tekutín.

Kedy sa pijavičky nechcú zahryznúť?

pri studenej pokožke
pri fajčiaroch
pri pacientoch, ktorí užili alkoholický nápoj
pri parfumoch, éterických olejoch
ak je pacient príliš nervózny

Henrieta Galatová

© 2021 ivestenie.sk  ·  Mediatex, s.r.o.  ·  Autorské práva  ·  Kontakt