Homeopatia


homeopatiaDiabolská Mancinella

Nasledujúci článok je kapitolou z knihy “Studánky – obrazy dětí v homeopatických lécích”, ktorá vyšla v slovenskom vydavateľstve Modrý Peter. Jej autorom je homeopat MUDr. Vladimír Petroci. Táto kniha nie je len opisom charakteristických znakov homeopatických liekov u detí, ale vo svojich príbehoch a obrazoch navodzuje u každého lieku jeho atmosféru, základný dojem, ktorý je dôležitý pre určenie správneho lieku pre konkrétneho pacienta. Nechýbajú v nej ani typické príklady predpísania popisovaných liekov v praxi. Po prečítaní tejto pútavej materie mediky budete sami nadšene objavovať v každom dieťati studničku jeho života – prameň jeho pravého ja.

Mancinella je homeopatický liek veľmi aktuálny v dnešnej dobe, kedy rodičia dovolia deťom pozerať sa takmer na čokoľvek. Je to známka značnej hrubosti a nezáujmu o skutočné hodnoty, ktoré pri výchove musia byť citlivo dávkované a načasované. Keď chýba záujem o dieťa a ono necíti lásku a priateľstvo, nemôžeme sa potom čudovať nad šialenstvom súčasnej doby, ktorá sa prejavuje rôznymi druhmi násilia a neustále rastúcim počtom duševných porúch.

Najmä v období dospievania je človek duševne veľmi zraniteľný, pretože je to obdobie veľkých zmien od detstva do dospelosti. Je to obdobie, keď je všetko neisté. Je to čas hľadania nových istôt, nového miesta vo svete. Intelekt ešte nedozrel, človek je ľahko ovplyvniteľný a zároveň cíti svoju slabosť, z čoho vyplýva nízke sebahodnotenie, tzv. komplexy.

Predstavme si teraz dieťa sledujúce filmový horor, pri ktorom nám hrôzou vstávajú vlasy a krv tuhne v žilách. Aká je asi šanca, že takto získané dojmy v ňom nezanechajú žiadnu stopu? Naopak, oveľa pravdepodobnejšie je, že tento práve sa formujúci zraniteľný mladý človek sa dostane do patologického duševného stavu. Tento stav môže zodpovedať rôznym homeopatickým liekom, ale asi najzávažnejší je stav lieku Mancinella. Tento liek sa vyrába z juhoamerického stromu s jedovatými plodmi, ktoré vyzerajú ako jablká.

Ako sa cíti človek v stave Mancinella? Začne mať strach, že sa zblázni, pretože nedokáže kontrolovať svoje myšlienky. Myšlienky mu unikajú, v hlave pociťuje prázdno a na druhej strane sa vytrvale ako podomoví obchodníci vracajú obsesívne myšlienky. Ich hlavnou témou je diabol, niečo zlé a nebezpečné, čo sa snaží zmocniť človeka, a ten sa toho nedokáže zbaviť, pretože už mu otvoril dvere. Dieťa má pocit, že je posadnuté diablom a diabol si pre neho už čochvíľa príde. Keď sa pozrie kútikom oka, zdá sa mu, že na  stene sa objavilo niečo čierne a zlé, nemôže sa už sústrediť na svoju prácu, často sa pozerá na stenu a zdá sa mu, že ten tieň je opäť väčší. Myslí si, že sa zblázni, pretože už nedokáže kontrolovať svoje myšlienky. Prepadne úzkosti a celý deň plače. Strach sa stane nakoniec tak intenzívny,  že rodičia sú nútení vyhľadať psychiatra.

Vnútorný boj dieťaťa s jeho strachom spotrebuje celú jeho energiu. Dieťa sa márne snaží zbaviť vtieravej myšlienky, že sa zblázni. Podobá sa to situácii lieku Anacardium, ktoré tiež zažíva vnútorný boj so svojím druhým “Ja”, pretože jeho osobnosť je rozštiepená, ale u Mancinelly prichádza ohrozenie zvonku, niečím neviditeľným, na čo žiadne svetlo, ani ľudské prostriedky nestačia.

Strach z diabla a posadnutosti sa premieta do všetkého, čo nejako pripomína túto realitu. Dieťa sa zľakne pri pohľade na švába, pretože jeho dve tykadlá pripomínajú rohy čerta, má strach z tmy, pretože v nej cíti prítomnosť zla, bojí sa duchov a strašidiel. V súčasnosti sa vďaka filmom nezriedka stretávame so strachom z mimozemšťanov alebo votrelcov.

Ale aj v rodinách, v ktorých panuje fanatická náboženská viera, môžeme nájsť trpiacich v stave Mancinelly. Rodičia strašia deti peklom a zatratením a v mladej duši sa ako pôsobením obrovského zväčšovacieho skla prepáli dierka, z ktorej je cítiť síru a dym.

Pootvorená brána do nevedomia priťahuje knihy a filmy s tematikou pekla, duchov a diablov, ale tiež zaktivizuje sexualitu a myšlienky, ktoré sa preplietajú so zlom. Dieťa sa cíti previnilo a má strach. Často ho budia nočné mory, kričí a plače, ako by bojovalo proti temnote.

Deti Mancinella sa niekedy ani neodvážia vysloviť slovo diabol alebo čert, a tak môže byť nájdenie ich homeopatického lieku, napríklad pri psoriáze alebo búšení srdca, ktoré sú okrem iných telesných ťažkostí v obrazu tohto lieku, veľmi zložité. Plaché a hanblivé deti alebo dospievajúci v stave Mancinelly sa väčšinou nebudú predháňať vo vyjadrovaní svojich pocitov. Nezriedka majú strach, že keď diabla prezradia, tak si pre nich príde a potrestá ich. Zostáva na zručnosti a šikovnosti vnímavého homeopata, aby im porozumel a pomohol im správne zvoleným liekom.

Úzkosť a situáciu, v ktorej sa nachádza človek v obraze lieku Mancinella, odrážajú aj jeho fyzické príznaky, ktoré veľmi pripomínajú pekelné muky. Pacient má pocit, že ho niečo dusí v krku, neznáša golier. Hlavu ako by mal zovretú v železnej klietke. Zdá sa mu, že cíti pušný prach alebo stolicu. V ústach má chuť krvi. Sťažuje si na pálenie žalúdka a čierne zvratky. Je mu horúco a jeho stav sa zhoršuje teplom. Na koži sa mu objavujú pálivé, štípavé vezikuly alebo pľuzgiere ako po popálení. Po celom tele pociťuje pálivé bolesti.

Klinické situácie, v ktorých sa stretneme s Mancinellou sú najmä duševné poruchy, paranoja, schizofrénia, nutkavé správanie, úzkosti a depresie so sexuálnou perverzitou, psoriáza, astma, bronchitída a rinitída.

Prípad: Štrnásťročné dievča trpí posledných šesť mesiacov na opakujúce sa brušné koliky. Koliky nasledujú po úpornom vracaní. Pred šiestimi mesiacmi prekonala bronchitídu, ktorá sa od tej doby opakuje takmer každý mesiac. Rodičia si všimli, že je v  poslednej dobe zvláštna. Začala byť uzatvorená a stále je ponorená vo svojich myšlienkach.

Je štíhla, pekná, má ryšavé vlasy. Vyzerá melancholicky a trochu tajomne. Pozerá do diaľky, akoby cezo mňa alebo ponad moje plece. Má modré kruhy pod očami. Je veľmi stiahnutá. Nechce o sebe hovoriť. Až po dlhom naliehaní a v neprítomnosti rodičov sa priznala, že asi dva týždne predtým, než dostala prvé kŕčovité bolesti  brucha, vyvolávala spolu s kamarátkami duchov. Robili to pre zábavu, na stole pomocou písmen a pohára. Hrozne sa vyľakali, keď sa z hrdla jednej priateľky náhle ozval strašidelný hrubý hlas a začal sa im vyhrážať, že sa ho už nezbavia a že je dosť duchov pre každú z nich. Od tej doby malo dievča veľký strach. S kamarátkami si však sľúbili, že to nikomu nepovedia. Bála sa o tom hovoriť, aby ju duch nepotrestal. Ako o tom hovorila, občas sa nepokojne obzrela za seba. Priznala sa, že sa bojí ísť spať. Má strašidelné sny. Zdá sa jej, že duchovia ju neustále pozorujú.

Je teplokrvná. Svrbí ju pokožka na celom tele, striedavo. Neznáša zapnutý golier a nechce ani šál okolo krku. Má veľký smäd a málo je.

Po dávke lieku Mancinella 1 M do dvoch dní celkom u nej ustúpil strach a pocit, že ju niekto neustále pozoruje. O mesiac neskôr došlo k relapsu. Opäť dostala strach a o týždeň neskôr zápal priedušiek. Zopakovali sme dávku Mancinella 1 M. Od tej doby nemá bolesti brucha ani zápaly priedušiek a tento stav už trvá mnoho rokov.

MUDr. Vladimír Petroci,
Centrum homeopatie

© 2021 ivestenie.sk  ·  Mediatex, s.r.o.  ·  Autorské práva  ·  Kontakt