Hudba ako liek

May 4, 2016
May 4, 2016

obrUrčite ste už nie raz pocítili mágiu hudby. Môže byť majestátna, ako veľký symfonický orchester, drzá ako rocková kapela alebo prostá, ako niekoľko tónov ľudovej skladby zahranej na obyčajnej píšťalke. Aj týchto zopár tónov dokáže v človeku prebudiť pozitívne emócie a urobiť mu radosť, zmierniť bolesť, zlepšiť náladu. Hudba je liek – a preto sa aj na liečenie používa. Liečenie hudbou sa nazýva muzikoterapia.

Za prvého muzikoterapeuta, o ktorom je niekde zmienka, je považovaný biblický David, ktorý bol talentovaný hráč na lýru. Vstúpil do služieb kráľa Saula, ktorého trápili veľké bolesti, a zjemňoval mu utrpenie hudbou. Neskôr porazil Goliáša a sám sa stal kráľom, ale to je už iný príbeh, ktorý s liečením hudbou nesúvisí.

Hudba je umenie, ktoré pôsobí na dušu i na telo. V prvom prípade ovplyvňuje ľudskú psychiku, v druhom má priaznivé účinky na niektoré funkcie tela – od tlaku, cez srdcový rytmus až po dýchanie. Hudba pôsobí na jednotlivca, skupinku ľudí, ktorých spája nejaký problém, ale aj hromadne na veľkú masu ľudí (stačí ísť na nejaký dobrý koncert a hneď uvidíte, čo sú spoločné emócie). Človek stojí na oboch stranách pódia – na jednej na neho pôsobí hudba, ktorú počúva, na druhej strane môže sám vziať do ruky nástroj a tvoriť. Nemusí vedieť hrať na nástroj, ani ho vlastniť. Jeden má zvyčajne stále so sebou – svoj hlas.

Niekedy je potrebné zredukovať hudbu na čo najjednoduchšiu úroveň – napríklad na rytmus úderov na bubienok alebo na cinknutie zvončekov. Táto akustická diéta sa s úspechom používa pri liečení autistických detí. Hudba je univerzálna, “rozumie” jej každý človek, nepotrebuje prekladateľa, ako je to v prípade rôznych jazykov sveta. Preto dokáže jednoducho preniknúť aj do autistického sveta, ktorý je pre ostatných často zahalený tajomstvom. Uľahčuje komunikáciu medzi autistom a ľuďmi okolo neho, umožňuje mu tvoriť si vlastné tóny a zvuky a tým aj svoj vlastný dorozumievací jazyk.

 Muzikoterapia nie je primárna metóda, ktorá má spraviť zázraky. Zvyčajne slúži ako podpora iných druhov terapií, aj sama sa člení a rozvetvuje do rôznych odnoží, určených špeciálne na ten-ktorý problém. Na rôzne potiaže sa používa rôznorodá hudba a jej jednotlivé zložky majú rôzne pôsobenie. Rytmus sa často spája s telesným stavom človeka, s fungovaním srdca a ďalších vnútorných orgánov (to poznajú šamani už od dávnych vekov), melódia zase zasahuje primárne ľudské emócie a harmónia skladby posúva človeka do duchovného sveta, ako keby až do mimozmyslových sfér.

Hudba je individuálna záležitosť, na každého pôsobí inak. Navyše, nie je to len liek proti chorobám, pretože jej účinok je badateľný aj na zdravých ľuďoch. Vzbudzuje emócie, ale aj upokojuje, je prevenciou proti stresu. Pôsobí nielen na narodených, ale aj na ešte nenarodených. Už v štvrtom mesiaci reaguje dieťatko v maminom brušku na zvukové podnety. Preto sa hudba používa ako terapeutický prostriedok počas tehotenstva aj po ňom. Má navodiť u mamy aj dieťatka pocit harmónie, bezpečia a uvoľnenia. Keď je dieťa väčšie, tak môže zvuky nielen prijímať, ale aj vytvárať. Jednoduché hudobné nástroje sú pre dieťa vítaním spestrením, podporujú jeho kreativitu – nikdy neviete, či nemáte doma hudobného génia.

 Samozrejme, nemôžeme pokladať každé počúvanie hudby za muzikoterapiu. Hudba sa na nás počas dňa ( a niekedy ja počas noci) valí zo všetkých strán – niekedy ju už ani nevnímame, inokedy je priamo otravná. V takýchto prípadoch často platí tá známa veta, že ticho lieči. V prípade muzikoterapie ide o cielené pôsobenie hudby, ktoré má pozitívne účinky na ľudský organizmus a pomáha zmierňovať či odstraňovať niektoré negatívne javy. Dokáže pozitívne stimulovať človeka a rozvíjať jeho potenciál.

Hudba je malým zázrakom, ktorého účinok si v dennom zhone ani neuvedomujeme. Je to zároveň liek, ktorý si môžeme naordinovať aj sami, keď sa po vypätom dni natiahneme na pohovku a pustíme si niečo príjemné. Nebude to priamo muzikoterapia pod dohľadom skúsených odborníkov, ale terapeutické účinky to mať určite bude.

časopis magická žena

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

© 2020 ivestenie.sk  ·  Mediatex, s.r.o.  ·  Autorské práva  ·  Kontakt