Každý človek je originál / Holistická medicína

April 20, 2016
April 20, 2016

shutterstock_34264591 holistikaČlovek je komplexná bytosť. Má svoju telesnú i duchovnú podstatu a keď všetko funguje, tak je v stave rovnováhy. Keď sa objavia problémy, choroba, bolesť, pozornosť človeka sa väčšinou upriami na konkrétne miesto, ktoré bolí. A lieči si ho. Zameriava sa na detail, vytrhne ho z celku. Nevníma sa ako jednoliaty celok. V holistickej alebo celostnej medicíne, ako sa tiež nazýva, je však celok nadradený nad detail. Pozerá sa na človeka ako jednoliaty fungujúci organizmus, ktorý v sebe spája, telo, dušu i myseľ. Nie je možné ho rozdeliť, geniálne funguje len spoločne.

Tradičná medicína sa zamerala na detaily. Lekári, najmä špičkoví, sú čím ďalej tým viac špecializovaní. Dokážu ísť do mimoriadnych podrobností, zvládnuť to na jednotku. Pri takejto špecializácii však často uniká celkový pohľad na pacienta – ako v starom známom prísloví, pre stromy nemusíte vidieť les. Aj najlepšiemu špecialistovi, ktorí človeku svojou odbornosťou pomáha, môžu uniknúť veci, ktoré patria do špecializácie iného lekára. Rovnako sa tradičná medicína často úspešne pustí do riešenia problému, a napriek tomu pacientovi niečo chýba. Vynikajúci chirurg môže urobiť vynikajúcu prácu, ale korene problému ležia niekde v duševnej oblasti – a tá sa nedá vyriešiť skalpelom, nech už by bol akokoľvek ostrý a presný.

Holistická medicína preto využíva množstvo liečebných metód a snaží sa ich širokým pôsobením pomôcť človeku ako jedinečnému celistvému organizmu. Nie je teda zameraná len na liečenie konkrétnej nemoci a potlačenie jej dôsledkov, snaží sa hľadať aj príčiny problémov a tie odstrániť. Holistický lekár sa v prvom rade snaží človeku neuškodiť, používať metódy, ktoré majú osvedčené účinky, ale pacientovi neuškodia. Chce však niečo aj od pacienta – jeho vlastnú snahu starať sa o seba, dodržiavať správnu životosprávu, zbavovať sa zlozvykov, pomáhať si cvičením, dostatočným odpočinkom, osviežujúcim spánkom, cvičiť správne dýchanie. Prevencia je mimoriadne dôležitá, umožňuje predchádzať chorobám a udržuje človeka v dobrej kondícii.

Človek sa musí o seba starať. Moderná doba priniesla aj moderné problémy – pracujeme pod tlakom, stres je súčasťou nášho života. Matka príroda zostala niekde ďaleko za hranicou miest z betónu, kde sme ju vytlačili. Vymenili sme ju za hluk, prach, jedovaté prostredie, elektronický smog, ktorý sme pridali k tomu smogu zo znečisteného ovzdušia. Do toho prichádzajú problémy, ktoré sa netýkajú len nášho tela, ale aj duše – strach, nedôvera, samota, agresivita, pocity nespravodlivosti a ďalšie emócie, ktoré nám škodia. Toto všetko sú faktory, z ktorých nemôže vzísť nič dobré. Preto je dôležité, aby si človek uvedomil, že časť z týchto negatív môže vygumovať alebo aspoň potlačiť ich účinky. Je to vo veľkej miere na ňom. Pomoc zvonka prichádza až vtedy, keď sme nedokázali sami aktivovať naše obranné mechanizmy.

Uvedomte si, že v mnohých prípadoch ste najlepšími diagnostikmi, lepšími ako Dr. House. Vy viete, ako reaguje vaše telo, čo mu prospieva, čo mu škodí. Sebe nemôžete klamať, nemáte pred sebou žiadne tabu, ktoré sa hanbíte lekárovi povedať. Keď sa unavíte, pridáte si odpočinok. Keď sa spotíte, naordinujete si sprchu. Keď vás rozbolia nohy, vyložíte si ich na vankúš. Denne prijímate podobné rozhodnutia, často aj nevedomky. Spoznávajte svoje telo a signály, ktoré vám naznačuje. Rovnako postupujte aj v duševnej oblasti. Viete, čo vás trápi, čo povzbudí. Viete, kedy dokážete kontrolovať emócie – a kedy nie. Snažte sa stať lepším človekom. Myslite pozitívne. Jednota tela, ducha a mysle dáva predpoklady, že sa úspešne vyhnete mnohým zdravotným problémom.

Holistická medicína je považovaná za alternatívnu medicínu. Oproti nej stojí klasická medicína, ktorá je prevažne založená na používaní chemických látok (lieky). Môžu však mať aj nežiaduce účinky. Alternatívna medicína s konvenčnou nie sú v rozpore, dokážu sa vhodne dopĺňať. Užívanie liekov na jednej strane nebráni využitiu ďalších metód a techník. Tie sú rôzne a veľmi široké – od akupunktúry cez homeopatiu až po rôzne terapie, o ktorých sme písali a píšeme na stránkach Magickej ženy. Nakoniec, nie je to nič nové, len sa vraciame k metódam, ktoré používali naši predkovia. Máme sa čo učiť od starých civilizácií, ktoré nemali dnešné poznatky modernej medicíny, ale o človeku aj tak vedeli veľmi veľa.

Každý človek je originál, preto treba tak k nemu pristupovať. Má svoje osobité skúsenosti, vníma svet vlastnými očami. Nesie si so sebou svoje výhry i prehry, traumy z minulosti, obavy z budúcnosti. Všetko to vytvára jeho osobnosť a tieto nánosy skúseností, poprekladané emóciami, treba občas poriadne prehrabať, aby ste sa dostali ku koreňu vecí. Niekde hlboko v podvedomí sa dajú potom nájsť nielen zdroje problémov, ktoré sa z psychiky prenášajú aj do telesného zdravia, ale tiež cestu k ich riešeniu.

Holistická medicína skúma človeka prísne individuálne. Ak bude treba, použije klasické postupy a navrhne tradičné liečenie, ale rovnako môže využiť regresnú analýzu, spomienku na minulé životy alebo napríklad aj veštenie z kariet. Podstatné je to, či to pacientovi pomôže alebo nie. Jej úlohou nie je nahradiť klasickú medicínu, ale dať odpovede na otázky, na ktoré tradičná lekárska veda zatiaľ odpovede nedáva.

(časopis magická žena)

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

© 2020 ivestenie.sk  ·  Mediatex, s.r.o.  ·  Autorské práva  ·  Kontakt