Poraďte si s jarnou únavou

March 16, 2016
March 16, 2016

jarna unavaJar, leto, jeseň, zima – štyri ročné obdobia nás môžu vždy niečím potrápiť i potešiť. V lete je priveľmi horúco, na jeseň prichádza jesenná depresia, zima nám vnesie do duše nostalgiu. A jar? Tá často prináša so sebou jarnú únavu. Zároveň však nám vracia do života viac slnečných dní a prebúdzajúcu sa prírodu. Ako bojovať proti jarnej únave a na čo všetko ešte máme na jar myslieť?

 Chýbajú vám na jar sily, cítite sa pod psa, najradšej by ste sa zakutrali do perín a spali? Toto všetko sú symptómy choroby-nechoroby, ľudovo nazývanej jarná únava. Nemyslite si, že je to niečo výnimočné, že sa to stáva len vám. Jarná únava potrápi každoročne tri štvrtiny ľudí, pričom v prevahe sú ženy.

Ovplyvňuje to viacero faktorov. Po zime, počas ktorej ste sa ešte statočne držali, prichádza zmena počasia, ktoré sa vyznačuje veľkou nestálosťou. Prichádza teplo, ešte ho nie je dostatok, vracia sa chlad, zima ešte nepovedala posledné slovo. Práve toto striedanie tepla s chladom a zmeny tlaku vzduchu pri  zmenách počasia môžu citlivým ľuďom úplne rozhádzať rytmus fungovania – výsledok je potom ten, že sa človek cíti ako zbitý a bez nálady.

Jar dokáže rozhádzať biorytmus. Predtým boli dni krátke, noci dlhé, teraz sa to mení. Niekto sa tomu dokáže prispôsobiť lepšie, iný horšie. Do toho ešte prichádza letný čas, ktorý vás vyženie o hodinu skôr z postele. V tomto roku sa letný čas zmení v nedeľu 29. marca, ručičky hodiniek sa o druhej v noci presunú na tretiu.

Zima vám zvyčajne uberie aj z kondície, predsa len je človek menej vonku ako v teplejších mesiacoch. Na prelome zimy a jari sú časté aj chrípkové ochorenia a nachladnutia, ktoré vám “kradnú” sily a nemilosrdne berú energiu, takže výsledkom je zdevastovaný organizmus. Treba ho dať do poriadku, urobiť niečo pre svoje telo, ako aj pre svoju dušu.

Slnko je najlepší lekár, hovorievalo sa a v mnoho to platí stále. Nevyhýbajte sa jarnému slniečku, nechajte sa pohladiť jeho lúčmi, vstrebávajte teplo, ktoré z neho sála. Samozrejme, s mierou. Choďte na prechádzku, najlepšie do prírody, ale aj v mestách sa dajú nájsť príjemné miesta. Sadnite si na lavičku, vychutnávajte si chvíľu pokoja, zbavte sa stresu.

Šport tiež účinkuje ako jarný životobudič, ale nepreháňajte to. Nejde o to, aby ste sa “zničili”, ale aby ste telo rozprúdili a povzbudili v ňom pozitívne pochody. Rekreačný šport ho môže pekne naštartovať. Športovanie vám zároveň dodá aj hormón šťastia – serotonín. Pomôže aj ranná rozcvička. Otvorte si okno, poriadne vyvetrajte, zacvičte si.

 Zimné mesiace určite poznačili aj vašu pleť. Je dehydratovaná, bude potrebovať živiny, musíte si ju zregenerovať. Znamená to poskytnúť jej nielen dobrú kozmetiku, ale mali by ste dbať na správnu životosprávu a vyváženú stravu. Nezabúdajte na čistenie pleti, ale to platí nielen na jar, ale hocikedy počas roka. Používanie kvalitných prípravkov je dôležité, aby ste pokožku namiesto čistenia len netrápili. Uvedomte si, že ak budete spokojné so svojou pleťou, budete spokojné samy so sebou a o to sebavedomejšie a schopnejšie vzdorovať aj jarnej únave.

Vaše telo sa poteší aj prísunu minerálov a vitamínov. Ako si posilniť imunitu, nájdete v inom článku v tomto čísle Magickej ženy. Nezabúdajte však, že tam, kde je možné dať prednosť prírode, tam jej ju dajte – využite vitamíny z ovocia, zeleniny, vyskúšajte liečivú silu byliniek. Napríklad listy púpav, ktoré už v tomto období začínajú rásť. Ideálne by bolo zjesť denne pol kila zeleniny a dvesto gramov ovocia.

Nezabúdajte na pitný režim, je dôležitý. Odporúčané množstvo pre dospelého človeka je 2,5 až 3 litre vody počas dňa, ale je to individuálne, niekto potrebuje viac, niekto menej. Počúvajte hlas svojho tela, neignorujte ho. Keď sa potrebujete napiť, neodkladajte to len preto, že ide niečo zaujímavé v televízii.

Pozitívne myslenie je pravý jarný liek na jarnú únavu. Vždy si nájdite niečo, čo vás poteší, nejakú činnosť, ktorá vás baví, spomienku, ktorá vám pripomenie to dobré, čo ste prežili. Urobte si radosť aj niečím pekným – kabelkou, šatami, blúzkou či len tak peknou kytičkou do vázy. Stretávajte sa s ľuďmi, ktorí sú optimisti a čerpajte z nich pozitívnu energiu. Uvedomte si, že jarná únava vás dostane len vtedy, keď sa vy vzdáte.

(časopis magická žena)

Chcete sa dozvediet viac zaujímavosti?

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

© 2020 ivestenie.sk  ·  Mediatex, s.r.o.  ·  Autorské práva  ·  Kontakt