Starajte sa o svoju životnú energiu – čchi

October 2, 2015
October 2, 2015

Pamätáte si na legendárny seriál Kung Fu s rovnako legendárnym hercom Davidom Carradinom? Hral v ňom úlohu šaolinského mnícha Kwai Chang Cainea, ktorý často skloňoval slovko čchi. Čo to vlastne je?

Čchi je označenie pre vitálnu energiu človeka a čchi-kung je tradičné čínske cvičenie, ktoré rozvíja čchi človeka. Rôzne filmy a seriály ho spropagovali, často sa spája práve s atraktívnym bojovým umením Kung Fu, ktoré učili v kláštore Šao-lin v Číne, ale nie je to len o cvičení tela. Rovnako významnou časťou je aj trénovanie mysle a posúvanie jej možností, niekedy až za hranice bežného ľudského chápania. Príprava bojovníkov, tréning pohybov ako je to v Kung Fu, sa nazýva tvrdá forma čchi-kung, mäkká forma sa odohráva v pokoji, zahŕňa koncentráciu, dýchanie, uvoľnenie, precítenie energie, ktorá prúdi vaším telom.

Spôsobov, ako môžete rozvíjať svoj čchi, je veľa, existujú cviky pre začiatočníkov, ktoré si človek môže bez problémov vyskúšať (stačí si zadať príslušné heslo napríklad na youtube), ale zložitejšie techniky pre pokročilých by ste mali absolvovať len s učiteľom, ktorý má skúsenosti. Ak má niekto naozajstný záujem nielen začať, ale aj dlhodobo pokračovať s metódou čchi-kung, takisto je najlepšie cvičiť so skúseným učiteľom, pretože ten vás naučí, ako tieto cviky správne vykonávať.

Čchi-kung môže byť zamerané na zdravotné účinky, na bojové umenia alebo na duchovnú oblasť spojenú s filozofiou a náboženstvom (budhistické a taoistické čchi-kung).

Pre bežného človeka môže byť čchi-kung prospešné aj zo zdravotného hľadiska. Ak je človek chorý, tak jeho čchi je narušené, poruší sa rovnováha medzi silami jin a jang. Cvičenie pomáha ľuďom, ktorí majú zdravotné problémy, ale slúži tiež ako prevencia pred chorobami, ktorým sa tak môžete vyhnúť. Ten, kto cvičí pravidelne, nájde harmóniu, zlepší sa mu nálada, zmení sa pohľad na svet, pocíti silu svojej vnútornej energie. Jeho život by môže byť spokojnejší, viac duchovný než materiálny. Na rozdiel od iných cvičení, ktoré sa orientujú najmä na fyzickú časť, čchi-kung sa zameriava na to, aby energia mohla bez problémov v tele prúdiť, aby jej nič nebránilo, aby nebola zablokovaná. Snaží sa tieto bloky odstrániť, aby sa všetko vrátilo do rovnováhy, čo sa priaznivo prejaví aj na zdraví človeka. Cvičenie pre zdravie nie je zvyčajne obmedzené vekom, dokonca ani zdravotnými handicapmi – pre každú kategóriu sa nájdu zodpovedajúce cviky.

Kto sa zaujíma o bojové umenie ako je Kung Fu, snaží sa o využite vnútornej energie a o zvýšenie jej kapacity. Čím jej máte viac, tým dlhší budete viesť dlhší aktívny život.

Klasické Kung Fu sa spája s čínskym kláštorom Šao-lin. Ten funguje dodnes, ale už to nie je len o meditujúcich mníchoch, ako pri jeho založení v 5. storočí nášho letopočtu. Chrám sa musel prispôsobiť modernej dobe, v ktorej vládne biznis. Dnes je to vyhľadávané miesto pre turistov, prevážne domácich a nelíši sa veľmi od iných turistických miest, vrátane vstupných turniketov. Turista uvidí predstavenia miestnych bojových mníchov, vyfotografuje sa na známych miestach, kúpi si suveníry. Počas víkendov býva v kláštore a jeho okolí poriadna tlačenica. Nakoniec, samotný kláštor je zapísaný do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO a patrí medzi najvýznamnejšie čínske pamiatky. Jeho popularitu zvyšujú aj filmy, pred pár rokmi nakrútil šaolinský film aj legendárny Jackie Chan. Skupiny šaolinských mníchov cestujú so svojimi predstaveniami po svete, aby zarábali pre kláštor peniaze.

Okolo kláštora je približne stovka škôl bojového umenia, ktoré učia Kung Fu. Najväčšiu slávu však už majú tieto školy za sebou. Pre desaťročím v nich študovalo približne stotisíc adeptov, v súčasnosti sa ich počet znížil na polovicu. Predsa len, moderný život ponúka aj iné lákadlá, než odriekanie, meditáciu, silnú disciplínu či ranné vstávanie o piatej. A v modernom svete má miesto na výslní vyhradené len zopár bojovníkov Kung Fu, zvyšok sa musí živiť ako sa len dá.

U nás bude zrejme viac záujemcov o duševnú a telesnú harmóniu, než priamo o bojové umenie. Na to je čchi-kung zamerané na zdravotné účinky tým správnym receptom.

 (magická žena)


Chcete sa dozvediet viac zaujímavosti?

Poraďte sa s našim tímom odborníkov:

© 2020 ivestenie.sk  ·  Mediatex, s.r.o.  ·  Autorské práva  ·  Kontakt