Orgánové hodiny

"> 19:41h
Do činnosti sa dostáva obal srdca - krv. V tejto dobe človek veľmi dobre vníma. Je to čas vhodný na počúvanie hudby a divadelných hier, ale aj najúčinnejší na pôsobenie antibiotík alebo na aplikáciu krémov na bolestivé miesta.
Ak potrebujete pomoc pri zdravotných problémoch, hľadajte ju u Anabely na čísle
0988 718936
Ukáž číslo

Ktorý orgán vo vašom tele je práve v pohotovosti?

03:00 – 05:00
V činnosti sú pľúca, preto sa v tomto čase obyčajne budia fajčiari, astmatici, chorí na priedušky, ľudia s nádchou, so zápalmi dýchacích ciest. V tejto dobe človek pociťuje aj najväčší strach a úzkosť. Každá maličkosť nadobúda obrovský význam.

05:00 – 07:00
Vrchol činnosti hrubého čreva. Najvhodnejšia doba pre vyprázdňovanie organizmu. Je potrebné vyhýbať sa stresu a psychickej záťaži a zvýšiť príjem tekutín (čaje).

07:00 – 09:00
Do činnosti sa dostáva žalúdok. Je veľmi dôležité konzumovať v tomto čase vitamíny. Telo potrebuje byť v teple, studená sprcha alebo kúpeľ preto nie sú vhodné.

09:00 – 11:00
Vrcholí práca pankreasu a sleziny, neodporúča sa konzumácia alkoholu. Vhodné je ovocie, med (je to jediná denná doba, kedy je telo schopné stráviť sladkosti). Vyhýbať by sme sa mali prílišnej fyzickej činnosti, je to čas vrcholu duševných schopností.

11:00 – 13:00
Doba aktívnej činnosti srdca, nie je dobré zaťažovať ho veľkým množstvom potravy. Nastáva mierny útlm, pozor na úrazy! Vhodná je prechádzka alebo krátky spánok.

13:00 – 15:00
Obdobie vrcholu tenkého čreva. Postupne sa zvyšuje fyzická aktivita.

15:00 – 17:00
Najviac pracuje močový mechúr. Dobré je piť bylinkové čaje, športovať. Tráviaci systém je schopný prijať výdatné jedlo, aktivita stúpa a dosahuje druhý výkonnostný vrchol.

17:00 – 19:00
V činnosti sú obličky. Je potrebné vylúčiť škodlivé látky – tuky, cukry, soľ, chemikálie, kávu, alkohol, chlad, stres.

19:00 – 21:00
Do činnosti sa dostáva obal srdca – krv. V tejto dobe človek veľmi dobre vníma. Je to čas vhodný na počúvanie hudby a divadelných hier, ale aj najúčinnejší na pôsobenie antibiotík alebo na aplikáciu krémov na bolestivé miesta.

21:00 – 23:00
Doba činnosti trojitého ohrievača. Prebieha príprava tela na spánok, preto je nevhodné fajčiť, jesť alebo akokoľvek aktivovať organizmus.

23:00 – 01:00
Začína pracovať žlčník. Tí, ktorí majú ťažkosti s týmto orgánom, sa v tomto čase obyčajne budia alebo nemôžu spať.

01:00 – 03:00
Začína pracovať pečeň. V tejto dobe nastáva útlm (najnižšie okysličenie mozgu), je potrebné byť obozretný najmä pri činnosti vyžadujúcej zvýšenú opatrnosť. Neodporúča sa konzumácia ťažkých a mastných jedál alebo pitie alkoholu.

Súčasťou prírody je každý živý tvor, z toho môžeme usúdiť, že to, čo sa deje vo vonkajšom svete, sa súčasne odráža aj vo vnútri organizmu. Podľa tradičnej čínskej medicíny sa popisuje priebeh energie v závislosti na 24 hodinovom dennom cykle – to sú orgánové hodiny, ktoré ukazujú priebeh maximálnej a minimálnej energie v určitých oblastiach organizmu. Cyklus sa rozdelil na 12 častí po 2 hodinách. Čínska medicína rozlišuje 6 párov orgánov, ktoré vždy tvoria jeden jingový a jeden jangový orgán. K takto rozdeleným dvojhodinám sa priraďuje jeden orgán. V priebehu denného cyklu má orgán najvyššiu aktivitu vo svojej hodine a o 12 hodín neskôr má tento istý orgán najnižšiu aktivitu. Preto sa to nazýva v čínskej medicíne poludnie a polnoc. Rytmické kolísanie činnosti jednotlivých orgánov sa prejavuje v priebehu dňa v dychu, v tepe, v koncentrácii hormónov, v tvorbe krviniek, v hladine červeného krvného farbiva, v hodnotách telesnej teploty, ale aj v kolísaní fyzickej a psychickej výkonnosti. Každý fyziologický dej vykazuje periodické kolísanie, od vylučovania žlče až po elektrickú aktivitu mozgu. Nie je jedno, kedy vykonávame rôzne činnosti (raňajky, učenie, skúšky). V staroveku ľudstvo žilo podľa intuície a cítenia, tento rytmus bol pre človeka omnoho dôležitejší, než ho v súčasnosti chápeme my. Podľa čínskej astrológie orgánové hodiny pracujú s 10 energiami nebeských kmeňov (zodpovedajú prvkom dreva, ohňa, zeme, kovu a vody), 12 energií pozemských vetví (zodpovedajú energiám tepla, vetru, vlhka, sucha, chladu, horúčosti). Vždy spolu idú v pároch a takto tvoria 4 piliere energie času (tvoria pilier roku, pilier mesiaca, pilier týždňa, pilier dňa a pilier dvojhodinových hliadok). Počítajú sa pre určité miesto a čas, toto znamená energetická konštitúcia. Celý cyklus v čínskej astrológii je 60-kový, najpomalšie sa mení rok, pretože každý desiaty rok sa opakuje postupnosť nebeských kmeňov, každých 12 rokov sa opakuje rovnaká postupnosť energii pozemských vetví. Keď sa vystrieda 6 nebeských a 5 pozemských cyklov, začína nový 60-kový cyklus. Takýmto spôsobom sa striedajú všetky energie, preto najčastejšie sa menia dvojhodinové hliadky a majú každý deň inú energiu nebeských kmeňov. Práve tento dvojhodinový cyklus hliadok sa nazývaný orgánové hodiny.

Liečiteľka Soňa

© 2021 ivestenie.sk  ·  Mediatex, s.r.o.  ·  Autorské práva  ·  Kontakt